Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wałbrzyskie szkoły zarabiają popołudniami

Elżbieta Węgrzyn
Wałbrzyskie szkoły nie stoją puste po południami.
Wałbrzyskie szkoły nie stoją puste po południami. Dariusz Gdesz
Wałbrzyskie szkoły nie stoją puste po południami. Duża ich część pracuje również po zakończeniu lekcji. Wynajem sal i obiektów sportowych przynosi gminie dochody

– Wynajmujemy salę gimnastyczną i korekcyjną. Korzystają z nich zorganizowane grupy, w tym klub karate. Z boiska korzysta klub sportowy, a w jednej klasie prowadzone są popołudniowe lekcje językowe – mówi Paweł Łuczyński, dyrektor wałbrzyskiej PSP nr 15 położonej w dzielnicy Piaskowa Góra. Podkreśla też, że z zajęć popołudniowych korzystają również uczniowie i ich rodzice. Atrakcyjne położenie „piętnastki” w centrum osiedla gwarantuje duże zainteresowanie wynajmem. Wcześniej odbywały się tu też zajęcia taneczne i lekcje jogi, mieszkańcy Piaskowej Góry grają też na szkolnym boisku wielofunkcyjnym. Te ostatnie zajęcia są nieodpłatne.

Wałbrzyskie szkoły goszczą szkoły policealne

Dużym zainteresowaniem cieszą się też propozycje w Zespołu Szkół Integracyjnych na Podzamczu, gdzie prowadzone są zajęcia z aikido, tenisa dla dzieci, tańca, a także zumby. Tu również prym wiedzie oferta dla młodzieży szkolnej, a zajęcia zumby prowadzi absolwentka szkoły, jedna z najmłodszych instruktorek w kraju.
Stabilny dochód zapewnia wynajmowanie sal szkołom językowym i policealnym. - U nas klasy wynajmuje szkoła policealna. Zjazdy odbywają się popołudniami i w weekendy, za co płaci 5 – 7 tys. miesięcznie. Regularnie z klas korzysta też spółdzielnia mieszkaniowa, która w swojej siedzibie nie ma miejsca na zebrania – mówi Mariola Rząsowska, dyrektor Gminnego Zespołu Szkół nr 2.

Wałbrzyskie szkoły atrakcyjne dla przedsiębiorców

Prywatni przedsiębiorcy interesują się też możliwością wynajęcia w szkołach pomieszczeń gospodarczych. – Firma chciała prowadzić w szkole warsztat. Nie zgodziliśmy się – wspomina Aleksandra Nowak, dyrektor PSP nr 21. Szkoła ta wynajmuje za to regularnie swoje obiekty sportowe, m.in. basen, na który wstęp kosztuje tylko 3 i 5 zł. Popływać można też w PSP nr 10 przy ul. Ogrodowej. Tam bilety kosztują 4 i 8 zł, a godzinne wynajęcie całego obiektu to wydatek 200 zł. Średnie miesięczne dochody szkół wynajmujących baseny przewyższają profity innych placówek i wynoszą przynajmniej 12 tys. zł miesięcznie.

Wałbrzyskie szkoły - ile kosztuje wynajem

Wysokość opłat za wynajem klas, sal komputerowych i szkolnych obiektów sportowych wyznaczana jest raz w roku zarządzeniem prezydenta miasta. Za możliwość korzystania przez godzinę z klasy zapłacimy w tym roku 11 – 45 zł brutto, 70 zł kosztuje klasa z tablicą interaktywną i Internetem, 80 zł sala konferencyjna lub audytoryjna, niewiele tańsza jest aula. Cena godziny w szkolnej sali komputerowej waha się od 20 do 80 zł. Część szkół rezygnuje z udostępniania sal komputerowych z uwagi na wysokie koszty serwisowania sprzętu.
Ustalone są też koszty wynajmu obiektów sportowych i biletów na basen. Godzina na szkolnej hali sportowej: 25 – 70 zł brutto, a sala z nagłośnieniem i sprzętem multimedialnym nawet 80 zł. Więcej zapłacimy za sale większe i korekcyjne.
Szkoły mogą też użyczać swoich pomieszczeń nieodpłatnie, zwykle ze zwolnień korzystają organizacje pożytku publicznego, np. Żłobek Samorządowy nr 5 - Polskiemu Stowarzyszeniu na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym.

Wałbrzyskie szkoły - ile "zarabiają"

Średnio, miesięcznie szkoły uzyskują ok. 150 tys. zł za wynajem, co daje niecałe 2 mln zł rocznie.
– Pieniądze z wynajmu są dochodem gminy. Żłobki zwykle nie udostępniają swoich pomieszczeń, dużą popularnością cieszą się między innymi sale w ZS nr 5, Zespole Szkół Politechnicznych „Energetyk” i PSP nr 2 – wylicza Anna Żabska, asystentka prezydenta Wałbrzycha. Dodaje też, że pieniądze uzyskane przez szkoły są kroplą w morzu wydatków oświatowych, miasto dopłaca do edukacji w tym roku 49 milionów zł.

od 7 lat
Wideo

Jakie są wczesne objawy boreliozy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na boguszowgorce.naszemiasto.pl Nasze Miasto