Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Powrócili z Francji, przyjechali do Wałbrzycha – ich historię przypomni Stara Kopalnia!

oprac.PG
Stara Kopalnia przypomni o historii reemigrantów z Francji
Stara Kopalnia przypomni o historii reemigrantów z Francji Stara Kopalnia
Działające w wałbrzyskiej Starej Kopalni Muzeum Przemysłu i Techniki będzie realizowało projekt „Powroty do ojczyzny - reemigracja francuska w regionie wałbrzyskim”. Muzeum zdobyło bowiem na ten cel 60 tysięcy złotych w ramach programu dotacyjnego „Niepodległa”.

Muzeum zbierze zatem archiwalne materiały dotyczące tysięcy Polaków, w tym wielu górników, którzy po zakończeniu II wojny światowej wrócili do Polski, do Wałbrzycha z Francji, by pomóc, w odbudowie ojczyzny.
Planowane są m.in. nagrania w formie wywiadów z reemigrantami i ich potomkami. Powstanie w ten sposób specjalne „archiwum pamięci”.

- Zaproponowaliśmy także serię warsztatów. Projekt bazuje na spotkaniach, w których wezmą udział młodzi ludzie, ale także seniorzy reemigranci, których wspomnienia będą nagrywane - wyjaśnia Wioletta Wrona-Gaj, kierownik działu Muzeum Przemysłu i Techniki w Starej Kopalni w Wałbrzychu.

Powstanie również strona internetowa, prezentująca miejsca związane z „polskimi Francuzami”, a kulminacją projektu będzie specjalna wystawa, na której zostaną zaprezentowane archiwalne materiały dotyczące reemigrantów.

Grupa Polaków z Francji przyjechała do Wałbrzycha z Europy Zachodniej, gdzie się wychowała, młodzież tam edukowała się. Dla nich nowy dom był też zderzeniem dwóch kultur, dwóch światów. Zostawiali we Francji swoją wypracowaną pozycję, swój cały świat. Jednak chcieli wracać.

- Często o tym zapominamy, że to był wyraz ich postawy patriotycznej. Oni chcieli odbudowywać po wojnie Polskę - mówi Wioletta Wrona-Gaj.

Po wojnie grupa reemigrantów z Francji w Wałbrzychu i okolicy przejściowo liczyła nawet czterdzieści tysięcy osób. Dziś w mieście mieszka około trzystu osób z obywatelstwem francuskim, ale nie ma dokładnych danych dotyczących liczby potomków reemigrantów z lat czterdziestych. To między innymi do nich chcą dotrzeć w ramach projektu pracownicy Muzeum Przemysłu i Techniki w Starej Kopalni. W projekt bezpośrednio zaangażowanych będzie od pięćdziesięciu do osiemdziesięciu osób. Strona internetowa, wystawa czy nagrane wspomnienia reemigrantów będą mogły dotrzeć do setek osób zainteresowanych tym tematem.

Do programu dotacyjnego „Niepodległa” zgłoszono 951 projektów. Wałbrzyska propozycja jest jedną z najwyżej ocenionych. Projekt Muzeum Przemysłu i Techniki w Starej Kopalni zajął drugie miejsce!

- Cieszymy się z tak wysokiej oceny i przyznanej dotacji. W sumie dofinansowanie trafi do zaledwie 125 wnioskodawców z 951 złożonych projektów. W naszym województwie to zaledwie 8 projektów, wśród których jest propozycja Muzeum Przemysłu i Techniki w Starej Kopalni. Projekt rozpocznie się wiosną, a jego finał planujemy jesienią - mówi Jan Jędrasik, dyrektor Starej Kopalni.

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Powrócili z Francji, przyjechali do Wałbrzycha – ich historię przypomni Stara Kopalnia! - Wałbrzych Nasze Miasto

Wróć na boguszowgorce.naszemiasto.pl Nasze Miasto