Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Pilne! Burmistrz Boguszowa-Gorc Jacek C. został tymczasowo aresztowany na trzy miesiące

Artur Szałkowski
Jacek C., burmistrz Boguszowa-Gorc został zatrzymany na gorącym uczynku przyjęcia korzyści majątkowej
Jacek C., burmistrz Boguszowa-Gorc został zatrzymany na gorącym uczynku przyjęcia korzyści majątkowej Dariusz Gdesz
Jackowi C. postawiono w Prokuraturze Okręgowej w Świdnicy zarzut przyjęcia korzyści majątkowej. Podejrzany nie przyznaje się do winy i odmawia składania zeznań. Prokurator wystąpił do Sądu Rejonowego w Świdnicy z wnioskiem o zastosowanie wobec Jacka C. aresztu tymczasowego. Sąd rozpatrzył wniosek pozytywnie.

W środę (19 grudnia) do gabinetu burmistrza w Urzędzie Miejskim w Boguszowie-Gorcach (powiat wałbrzyski) wkroczyli funkcjonariusze z Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu i dokonali zatrzymania przebywających w pomieszczeniu - burmistrza Jacka C. oraz prywatnego przedsiębiorcy. Z naszych nieoficjalnych informacji wynika, że burmistrz przyjmował akurat od przedsiębiorcy korzyść majątkową. Obaj panowie zostali przewiezieni do Wrocławia, gdzie do późnych godzin trwały ich przesłuchania. Po złożeniu zeznań przedsiębiorca został wypuszczony, natomiast Jacka C. zatrzymano.

– Potwierdzam, że policjanci z wydziału do walki z korupcją Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu zatrzymali w środę w godzinach popołudniowych mężczyznę podejrzewanego o popełnienie przestępstwa o charakterze korupcyjnym. W tej chwili trwają czynności i na razie tylko tyle mogę powiedzieć – mówi nadkom. Krzysztof Zaporowski, oficer prasowy KWP we Wrocławiu.

Z naszych nieoficjalnych informacji wynika, że sprawa dotyczy wymiany oświetlenia ulicznego w Boguszowie-Gorcach. Podobno firma, która realizowała to zamówienie dla miasta, nie była w stanie wywiązać się z terminu zakończenia inwestycji. Powodem miały być opóźnienia w dostawie elementów latarni. Przedstawiciele firmy nie chcieli płacić kar za niewywiązanie się z terminu zakończenia inwestycji i wystąpili do władz Boguszowa-Gorc z wnioskiem o przesunięcie terminu realizacji zadania. Wówczas mieli otrzymać propozycję korupcyjną. Ile burmistrz Boguszowa-Gorc miał sobie za to zażyczyć? Z naszych nieoficjalnych informacji wynika, że chodzi o kwotę około 50 tys. zł. W trakcie zatrzymania burmistrza i przedsiębiorcy policjanci zabezpieczyli pieniądze. Są dowodem w sprawie.

Jacek C. sprawuje urząd burmistrza Boguszowa-Gorc od miesiąca, został zaprzysiężony 20 listopada. Został wybrany w II turze wyborów uzyskując 2 726 głosów (53,3 proc.) na jego kontrkandydatkę oddano 2 388 głosów (46,7 proc.). W trakcie poprzedniej kadencji samorządowej (2014-2018) Jacek C. pełnił funkcję starosty powiatu wałbrzyskiego. Do Rady Miejskiej Boguszowa-Gorc Jacek C. wprowadził 7 radnych, którzy startowali z jego komitetu wyborczego.

Informacja z godz. 15.30 (czwartek 20 grudnia)

Do Prokuratury Okręgowej w Świdnicy zostały dostarczone materiały dowodowe związane z tą sprawą . Na piątek (21 grudnia) zaplanowano tam przesłuchanie Jacka C.

– Mamy 48 godzin na wykonanie z zatrzymanym czynności. W tym czasie podejmiemy decyzję, czy stawiamy temu panu zarzut i występujemy z wnioskiem do sądu o zastosowanie aresztu, czy też wypuszczamy go na wolność – wyjaśnia prokurator Tomasz Orepuk, rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Świdnicy.

Informacja z godz. 10.50 (piątek 21 grudnia)

– Zatrzymany Jacek C. jest poddawany badaniom lekarskim. Dopiero po uzyskaniu opinii lekarza będziemy wiedzieli, czy w dniu dzisiejszym Jacek C. będzie w stanie składać zeznania – mówi prokurator Mariusz Pindera z Prokuratury Okręgowej w Świdnicy.

Informacja z godz. 12.15 (piątek 21 grudnia)

W Prokuraturze Okręgowej w Świdnicy zakończyło się przesłuchanie Jacka C. burmistrza Boguszowa-Gorc. Usłyszał zarzut z Art. 228 § 4. Kodeksu karnego:

Karze określonej w § 3 (od roku do 10 lat pozbawienia wolności) podlega także ten, kto, w związku z pełnieniem funkcji publicznej, uzależnia wykonanie czynności służbowej od otrzymania korzyści majątkowej lub osobistej albo jej obietnicy lub takiej korzyści żąda.

– Wystąpiliśmy do Sądu Rejonowego w Świdnicy z wnioskiem o zastosowanie wobec zatrzymanego środka zapobiegawczego w postaci tymczasowego aresztu na okres trzech miesięcy. Sąd musi rozpatrzyć wniosek prokuratury w ciągu 24 godzin. Do tego czasu Jacek C. pozostaje zatrzymany – mówi prokurator Mariusz Pindera z Prokuratury Okręgowej w Świdnicy.

Informacja z godz. 12.20 (sobota 22 grudnia)

Sąd Rejonowy w Świdnicy pozytywnie rozpatrzył wniosek Prokuratury Okręgowej w Świdnicy o zastosowanie wobec Jacka C. środka zapobiegawczego w postaci tymczasowego aresztu na okres trzech miesięcy. Termin tymczasowego aresztowania jest liczony burmistrzowi Boguszowa-Gorc od środy (19 grudnia), kiedy został zatrzymany w ratuszu przez policjantów.

Do sprawy będziemy wracać

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Węgry w końcu na TAK, Szwecja wstąpi do NATO

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na boguszowgorce.naszemiasto.pl Nasze Miasto