Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wrocław. Ranking osiedli. Która część miasta jest najlepiej skomunikowana? (ZOBACZ RAPORT)

R
Największe problemy Wrocławia – korki i brak miejsc do parkowania. Gdzie jest najgorzej? Zobacz raport Otodom.pl

Niezależnie czy wybieramy komunikację miejską, rower czy samochód - szybki i łatwy dojazd do pracy, szkoły czy na zakupy jest niewątpliwym atutem każdej lokalizacji.

W ramach Rankingu Dzielnic Otodom zadał mieszkańcom 12 największych miast w Polsce pytania dotyczące komunikacji, korków i dostępności miejsc parkingowych. W tej kategorii było aż pięć pytań: o łatwy dojazd w różne miejsca, sprawną komunikację miejską, korki, dostępność alternatywnych form transportu jak rower miejski czy hulajnoga oraz miejsca parkingowe, w tym parking dla odwiedzających nas gości. Zobaczmy zatem jak poszczególne dzielnice Wrocławia wypadły w tej kategorii.

Każdy z nas choć raz w życiu tkwił w korku z perspektywą przejechania w co najmniej godzinę trasy zajmującej zwykle kilka minut. Spora część osób w takim momencie zapewne rozważała podjęcie działań dobrze znanych z filmu „Upadek” z Michaelem Douglasem, zaczynając od porzucenia auta na środku drogi.

- I choć co prawda korków we Wrocławiu nie zlikwidujemy, to zbadaliśmy dla was, po której z dzielnic tego miasta można poruszać się najsprawniej. Koniecznie sprawdź nasze zestawienie przed wyborem domu bądź mieszkania. Zapytaliśmy ponad 3 tysiące wrocławian o ich opinię na temat poruszania się po mieście. Sprawdziliśmy, gdzie zwykle tworzą się korki, w której dzielnicy najłatwiej znaleźć miejsce do parkowania oraz skąd najwygodniej dojechać do wybranego punktu. Przyjrzeliśmy się również komunikacji miejskiej oraz alternatywnemu transportowi w postaci hulajnóg i rowerów do wypożyczenia. Oto, czego się dowiedzieliśmy - informują twórcy raportu.

Ankietowani oceniali dzielnice Wrocławia w tych pięciu kategoriach:

  1. łatwy dojazd do dowolnego punktu
  2. sprawna komunikacja miejska
  3. brak korków
  4. dostępność transportu alternatywnego
  5. dostępność miejsc do parkowania

Najbardziej dotkliwe dla mieszkańców stolicy Dolnego Śląska okazały się korki i przepełnione parkingi. W tych kategoriach każda z dzielnic miasta wypadła fatalnie. Z drugiej strony wrocławianie jak się okazuje są bardzo zadowoleni z transportu miejskiego oraz z dostępności rowerów i hulajnóg na wynajem.

- Śródmieście i Stare Miasto, które wypadły najlepiej w rankingu, mogą pochwalić się największą dostępnością ścieżek rowerowych i alternatywnego transportu. Z badania wynika, że najtrudniej tu o miejsce do parkowania, ale szerokie możliwości przemieszczania się inaczej niż samochodem wyraźnie podniosły ocenę w tych dzielnicach – ocenia Agnieszka Szałęga-Gazda, idea-INEST nieruchomości.

Przygotowując Ranking Dzielnic, Otodom zadał te same pytania o komunikację mieszkańcom 12 miejscowości. Na tle innych miast komunikacja Wrocławia nie została oceniona najlepiej. Średnia nota w stolicy Dolnego Śląska to 3,38 w pięciopunktowej skali. Gorzej jest tylko w Krakowie i Łodzi (po 3,32), a najbardziej zadowoleni z komunikacji w swojej okolicy są mieszkańcy Białegostoku (3,75).

Śródmieście kolejny raz bezkonkurencyjne

Największą niespodzianką drugiej edycji Rankingu Dzielnic Otodom okazał się fakt, że… nie zmieniło się nic. Kolejność dzielnic jest dokładnie taka sama, jak przed trzema laty. Laur lidera drugi raz z rzędu zgarnia Śródmieście, a stawkę kolejny raz zamyka Psie Pole.

Odłóżmy jednak na moment pozycje w zestawieniu, a skupmy się na punktacji. Tu jednak kryje się pewne zaskoczenie. Otóż respondenci wystawili dzielnicom wyraźnie niższe noty, niż jeszcze dwa lata temu.

Co ciekawe, najbardziej straciły lokalizacje z czołówki listy. W pierwszej odsłonie rankingu dzielnic Wrocławia Śródmieście zostało ocenione na 4,38 punktu, dziś na 3,57 punktu. Co więcej różnica między Śródmieściem a Psim Polem w roku 2017 wynosiła 0,63 punktu, dziś jest to już jedynie 0,3 punktu.

Wrocław jak większość dużych miast boryka się z problemem korków i zbyt małej liczby miejsc parkingowych, szczególnie w centrum. Mieszkańcy Wrocławia biorący udział w drugiej odsłonie rankingu dzielnic Otodom do tych dwóch kwestii mieli największe zastrzeżenia. Wysoko za to ocenili transport miejski i alternatywny. Wygląda więc na to, że jeśli chcesz sprawnie przemieszczać się po Wrocławiu, musisz przesiąść się na rower albo hulajnogę.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto