Wałbrzych: Pozostałości infrastruktury tramwajowej na placu budowy obwodnicy (ZDJĘCIA)

Artur Szałkowski
Artur Szałkowski
Pozostałości wyciętego słupa trakcji tramwajowej, odsłonięte przy ul. Chrobrego w trakcie budowy obwodnicy zachodniej Wałbrzycha Artur Szałkowski
Na placu budowy obwodnicy zachodniej Wałbrzycha w południowej części miasta najpierw dokonano odkrycia pozostałości infrastruktury kolejowej, a niedawno również tramwajowej.

Przed przystąpieniem do budowy obwodnicy zachodniej Wałbrzycha największe obawy inwestora oraz wykonawcy budziła możliwość natrafienia na pozostałości obiektów górniczych ulokowanych na wytyczonej trasie inwestycji w południowej części miasta. O podjętych w związku z tym działaniach przeczytacie tutaj. Na razie budowniczowie obwodnicy zamiast na pozostałości infrastruktury górniczej, natrafili na pozostałości infrastruktury kolejowej i tramwajowej.

Najpierw pracownicy firmy Budimex, która buduje obwodnicę Wałbrzych dokonali odkrycia resztek dwóch torowisk kolejowych pod skrzyżowaniem ulic Kolejowej i Wysockiego. Są pozostałością linii kolejowej, która od połowy XIX wieku przebiegały w tym miejscu pomiędzy kopalniami działającymi wówczas na terenie obecnych dzielnic Wałbrzycha: Starego Zdroju i Sobięcina. Po 1945 r. torowiskiem tym pociągi dojeżdżały do stacji Wałbrzych Towarowy, która funkcjonowała na terenie przy skrzyżowaniu obecnych ulic: Wysockiego i Sikorskiego i została zlikwidowana w 1973 r.

Informacje i zdjęcia związane z odkryciem pozostałości infrastruktury kolejowej na placu budowy obwodnicy Wałbrzycha

Krótko po odkryciu pozostałości infrastruktury kolejowej, na placu budowy obwodnicy dokonano kolejnego interesującego odkrycia. Pod ul. Chrobrego robotnicy natrafili na fragmenty infrastruktury tramwajowej. To pozostałości dwóch wyciętych metalowych słupów trakcji tramwajowej oraz kilka drewnianych podkładów, na których w przeszłości ułożone było torowisko tramwajowe. W przeszłości przebiegała tędy linia tramwajowa nr 4, która łączyła Rynek z dzielnicą Szczawienko. Została zlikwidowana w 1959 r. Zastąpiono ją wówczas linią trolejbusową o tym samym numerze.

Ponad 120 lat komunikacji miejskiej w Wałbrzychu

W miejscu odkrycia pozostałości infrastruktury tramwajowej pod ul. Chrobrego widać obecnie doskonale przekrój drogi. Widać, że kolejne inwestycje prowadzone na przestrzeni lat w tym miejscu nie polegały na kompleksowej przebudowie drogi, tylko dobudowaniu jej kolejnych warstw. To oznacza, że pojazdy przemieszczające się tędy obecnie jeżdżą o około 1,5 metra wyżej niż tramwaje, które kursowały na tej trasie ponad 60 lat temu.

5 filarów Krajowego Planu Odbudowy

Wideo

Dodaj ogłoszenie