Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wałbrzych: Kolejarze poprowadzili warsztaty dla instruktorów nauki jazdy

Redakcja
Paweł Gołębiowski
Wałbrzych: Kolejarze poprowadzili warsztaty dla instruktorów nauki jazdy

Eksperci z PKP Polskie Linie Kolejowe S. A. poprowadzili w Wałbrzychu warsztaty dla instruktorów nauki jazdy. To nie przypadek. Kolejarze realizują bowiem kampanię społeczną Bezpieczny Przejazd - „Szlaban na ryzyko”. Ma ona pomóc w przygotowaniu początkujących kierowców do bezpiecznego pokonywania skrzyżowań torów z drogą. – A im lepiej przygotowany instruktor, tym lepiej radzący sobie przyszły kierowca – wyjaśnia Włodzimierz Kiełczyński, dyrektor Biura Bezpieczeństwa PKP PLK. Akcja jest ogólnopolska. Warsztaty w Wałbrzychu były zatem siódmymi w jej tegorocznej edycji. Wcześniej podobne spotkania zorganizowano w: Zamościu, Koszalinie, Kaliszu, Suwałkach, Legnicy i Koninie. Do końca roku mają odbyć się także w: Ciechanowie, Tarnowie i Przemyślu.
W ciągu ostatnich trzech lat, szkolenia odbyły się natomiast w ponad 30 miastach w kraju, a materiały dydaktyczne trafiły do ponad 3 tysięcy szkół jazdy.

– Zwracamy uwagę głównie na lekceważenie przez kierowców znaku nakazującego zatrzymanie się przed przejazdem, na to jak powinni zachować się w sytuacji kiedy znajdą się na przejeździe a rogatki zostały zamknięte i jak powinni zachować się przy migającym czerwonym świetle – mówią kolejarze. Okazuje się bowiem, że na przykład sporo kierowców uważa, że migające czerwone światło oznacza tylko konieczność zachowania ostrożności. Tymczasem nie można przy nim wjeżdżać na przejazd. Prowadzący warsztaty podkreślają też, że wypadków na przejazdach kolejowych jest mniej, chociaż ilość samochodów na naszych drogach znacznie wzrosła.
W Polsce co roku na przejazdach kolejowo-drogowych i przejściach w poziomie szyn dochodzi do około 200 wypadków i kolizji, w wyniku których ginie kilkadziesiąt osób. Ponad 100 traci życie przechodząc przez tory w niedozwolonych miejscach. Do tragicznych zdarzeń dochodzi pomimo wprowadzania nowych technologii zwiększających bezpieczeństwo.

– Nawet najlepsze zabezpieczenia oraz zmodernizowane przejazdy będą niewystarczające, jeśli kierowcy nie włączą myślenia. Nadal potrzebna jest szeroko zakrojona akcja edukacyjna, zmiana mentalności samych kierujących oraz zrozumienie, że skrzyżowanie drogi publicznej z kolejową wymaga ode nas wyjątkowej uwagi i ostrożności – mówi Włodzimierz Kiełczyński.
Na terenie Dolnego Śląska są 1072 przejazdy i bezpieczne przejścia dla pieszych na poziomie szyn. Każdy obiekt jest zabezpieczony i przy właściwym zachowaniu kierujących i pieszych właściwie gwar5antuje bezpieczeństwo podczas przekraczania torów. A jednak w 2018 roku na przejazdach i przejściach kolejowych doszło tu do 12 wypadków i kolizji, w wyniku których zginęły 2 osoby.
– Zauważamy brak ostrożności na drogach w czasach rosnącego tempa życia. Kierowcy na przykład zbyt szybko dojeżdżają do przejazdów. Kursanci niby uczą się teorii, prawidłowo rozwiązują testy, a później potrafią jechać nie zwracając uwagi na znak stopu – mówi Krzysztof Machowski, właściciel szkoły jazdy z Wałbrzycha.

od 7 lat
Wideo

echodnia.eu W czerwcu wybory do Parlamentu Europejskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na walbrzych.naszemiasto.pl Nasze Miasto