Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wałbrzych: Jakie straty po ulewach?

Sylwia Królikowska
Starosta wałbrzyski Józef Piksa odwołał pogotowie przeciwpowodziowe na terenie całego Powiatu Wałbrzyskiego, które obowiązywało od niedzieli wieczorem.

Obecnie szacowane są starty wynikłe w wyniku zalań i podtopień.
Pogotowie przeciwpowodziowe ogłoszone w niedzielę o 21:30 po tym jak ulewne deszcze nawiedziły cały obszar naszego powiatu, zostało odwołane dziś o 12:30. Wcześniej taką samą decyzję podjął wójt gminy Stare Bogaczowice. Największe starty poniosła gmina Czarny Bór, gdzie w dniach od 1 do 9 czerwca zniszczonych zostało 31 km dróg gminnych, 1 most oraz 10 przepustów. Ucierpiało także 18 gospodarstw domowych, a szacunkowe starty w infrastrukturze wynoszą 16 mln 600 tys. zł.

Na terenie gminy Walim w dniach 9-10 czerwca ulewne deszcze doprowadziły do strat w wysokości 5 mln 158 tys. zł. Poszkodowane zostały 3 gospodarstwa domowe, ponad 8 km dróg oraz uszkodzone zostały 3 budynki. Ulewy dały się też we znaki gminie Głuszyca, gdzie straty wynikłe z opadów deszczu i gradu w dniu 9 czerwca oszacowano na 846 tys. zł. Nie ucierpiały tam żadne gospodarstwa domowe, ale starty poniosło za to 5 przedsiębiorców. Zniszczonych zostało 500 m dróg, zalane zostały budynki szkoły, centrum kultury i świetlicy wiejskiej w Grzmiącej.

W Starych Bogaczowicach w dniach od 30 maja do 9 czerwca ulewne deszcze uszkodziły 900 m dróg, a wstępne starty wyceniono na 900 zł. Najmniej w wyniku ulew ucierpiał Mieroszów, gdzie zalany został 1 budynek, a starty wyceniono na 8 tys. zł.

W przypadku dróg powiatowych i związanych z nimi obiektów inżynieryjnych (mała architektura drogowa itp.) w dniach od 30 maja do 2 czerwca uszkodzonych w wyniku ulew zostało ponad 4 km dróg ,ponad 8 km poboczy oraz 2 mosty. Starty, w szacowaniu których nie uwzględniają tych poniesionych w ostatni weekend (trwa ich szacowanie) wyceniono na 4 mln. 332 tys. zł.
Mateusz Mykytyszyn

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Czy ubezpieczanie upraw zyskuje na popularności?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na boguszowgorce.naszemiasto.pl Nasze Miasto