18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wałbrzych i Pszczyna będą miastami partnerskimi

oprac.
Wałbrzych i Pszczyna zmierzają ku partnerstwu
Wałbrzych i Pszczyna zmierzają ku partnerstwu Udostępnione przez Fundację Księżnej Daisy von Pless
Wałbrzyscy radni jednogłośnie przyjęli uchwałę o podjęciu współpracy między miastami Wałbrzych i Pszczyna. Upoważnia ona prezydenta Wałbrzycha dra Romana Szełemeja do podpisania umowy o wzajemnej współpracy.

-Uchwała o tej samej treści zostanie poddana pod głosowanie podczas sesji rady miasta Pszczyny w maju. Jeżeli radni z Górnego Śląska zagłosują na tak, a wierzymy, że tak się stanie, to nie będzie już przeszkód, aby oba miasta podpisały oficjalną umowę o miastach partnerskich. Bardzo się na to cieszymy. Historia zatoczyła koło- mówi prezydent Wałbrzycha, dr Roman Szełemej
Prezydent Wałbrzycha, spółka Zamek Książ w Wałbrzycha i Fundacja Księżnej Daisy von Pless zostali zaproszeni do uczestnictwa w Daisy Days – plenerowej imprezie organizowanej cyklicznie na rynku pszczyńskim (zmienia się na ten czas w ogrody księżnej Daisy), która w tym roku odbędzie się w dniach 23-25 maja.

-Tym samym przez trzy dni Wałbrzych, zamek Książ i historia jego najsłynniejszej mieszkanki, która łączy oba miasta, będą obecne i promowane w bez wątpienia najbardziej atrakcyjnym turystycznie mieście Górnego Śląska. Związki naszych miast po raz ostatni były tak bliskie, kiedy Hochbergowie podróżowali kilka razy do roku między swoimi dolnośląskimi i górnośląskimi dobrami– mówi prezes Fundacji Księżnej Daisy von Pless Mateusz Mykytyszyn.

Burmistrz Pszczyny Dariusz Skrobol będzie gościem XXVI Festiwalu Kwiatów i Sztuki w zamku Książ (01-04 maja 2014). W tym roku już po raz drugi miasto Pszczyna będzie promowane podczas festiwalu. W ubiegłym goście z Pszczyny zachwycili atrakcyjnym stoiskiem.
-Współpraca z przyjaciółmi z Pszczyny jest regularna i przynosi wymierne efekty w postaci wzmożonego ruchu turystycznego między naszymi regionami. Chcemy, aby było jeszcze lepiej. Podróżowanie między naszymi miastami to dziś kwestia godzin, a zamki w Książu i Pszczynie, nasze atrakcyjne starówki i wspólna historia wręcz predysponują nas do promowania tej trasy turystycznej, mającej potencjał bycia jedną z najatrakcyjniejszych w południowej Polsce – mówi prezes spółki Zamek Książ w Wałbrzychu i prezes Lokalnej Organizacji Turystycznej Aglomeracji Wałbrzyskiej, Krzysztof Urbański

Zarówno spółka Zamek Książ jak i Fundacja Ksieżnej Daisy von Pless współpracują także z Muzeum Zamkowym w Pszczynie (do 1945 górnośląska rezydencja Hochebrgów z Książa), którego dyrektor Maciej Kluss jest członkiem rady programowej mieszczącej się w Książu Fundacji Księżnej Daisy von Pless.
Fundacja była konsultantem merytorycznym uzasadnienia do uchwały, które przekonało dziś radnych Wałbrzycha do oddania głosu za współpracą Wałbrzycha i Pszczyny. Jego treść prezentujemy poniżej.

Związki historyczne Wałbrzycha i Pszczyny sięgają 1791 roku, kiedy Jan Henryk VI von Hochberg, baron na Książu poślubił księżniczkę Annę von Anhalt –Köthen- Pless, dziedziczkę Pszczyny i ziemi pszczyńskiej. Ich syn, Jan Henryk X i jego potomkowie byli oficjalnymi książętami Pszczyny i od tego czasu związki obu miast były trwałe aż do 1943r.

Panowie na Książu i Pszczynie (Jan Henryk X, Jan Henryk XI i Jan Henryk XV) przez ponad 100 lat inwestowali w rozwój dróg i kolei na Górnym i Dolnym Śląsku celem skomunikowania obu regionów i miast. Rozwijali przemysł wydobywczy przyczyniając się do znacznego rozwoju gospodarczego. Przez ten czas między miastami i regionami trwała wymiana ludzi, dóbr i usług zaś książęca rodzina Hochbergów była motorem i orędownikiem tych kontaktów. O ścisłej współpracy obu miast może świadczyć fakt, iż przed 1939r. w Wałbrzychu jedna z ulic nosiła nazwę Pszczyńskiej, znany też był działający w mieście Hotel Pszczyński.

Najsłynniejszą historyczną postacią łączącą oba miasta jest Księżna Daisy von Pless, której historia bardzo silnie wpływała na wzajemne stosunki Wałbrzycha i Pszczyny. Dziś osoba i działalność księżnej Disy stanową trwały element w historii obu miast oraz płaszczyznę współpracy i promocji kulturalnej. Wymienić tu można obiekty zabytkowe związane z Księżną Daisy von Pless jak Zamek Książ w Wałbrzychu i Muzeum Zamkowe w Pszczynie. Ponadto w Wałbrzychu powstała Fundacja Księżnej Daisy von Pless, organizowany jest Międzynarodowy Festiwal Kameralistyki „Ensamble” im. Księżnej Daisy von Pless.

Pszczyna i Wałbrzych to miasta, które łączy wspólna historia oraz wola wzajemnej wymiany doświadczeń oraz współpracy w zakresie kultury, edukacji, turystyki i promocji piękna i dorobku ziemi Wałbrzyskiej i Śląskiej. Podjęcie wspólnych działań na tych polach przyniesie oczywiste korzyści dla społeczności zarówno Wałbrzycha, jak i Pszczyny. Naturalnym staje się zacieśnienie i sformalizowanie współpracy obu miast połączonych wspólną historią i działalnością ludzi tu zamieszkałych, którzy w znaczący sposób przyczyniali się do rozwoju i znaczenia gospodarczego naszych ziem.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Chcesz sprzedać mieszkanie ? To musisz wiedzieć!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na boguszowgorce.naszemiasto.pl Nasze Miasto