Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wałbrzych: Historyczna figura św. Barbary przekazana w darze (ZDJĘCIA)

Artur Szałkowski
Ks. Władysław Terpiłowski (z lewej), proboszcz parafii przyjmuje od Remigiusza Zgardy figurę świętej Barbary
Ks. Władysław Terpiłowski (z lewej), proboszcz parafii przyjmuje od Remigiusza Zgardy figurę świętej Barbary Dariusz Gdesz
Wałbrzych: Historyczna figura św. Barbary przekazana w darze. Ofiarowano ją Parafii pw. Świętej Barbary w Wałbrzychu w trakcie uroczystej Mszy Świętej odpustowej.

Wałbrzych: Historyczna figura św. Barbary przekazana w darze. Poniedziałek (4 grudnia) był dla Parafii Rzymskokatolickiej p.w. Świętej Barbary w Wałbrzychu dniem odpustu parafialnego, połączonego z zakończeniem rekolekcji adwentowych. Z tej okazji o godz. 17. odprawiono uroczystą Mszę Świętą, która w tym roku miała wyjątkowy charakter. Poprzedziła ją procesja połączona z wprowadzeniem do kościoła relikwii ojców Zbigniewa Strzałkowskiego i Michała Tomaszka, błogosławionych polskich męczenników. Zostali zamordowani 9 sierpnia 1991 roku w Peru przez terrorystów z maoistowskiego ugrupowania Świetlisty Szlak.

W trakcie procesji do kościoła została także wniesiona historyczna figura świętej Barbary. To dar dla parafii przekazany przez Remigiusza Zgardę, ostatniego szefa związku zawodowego Solidarność w zlikwidowanym niedawno WAMAG-u Wałbrzych oraz byłych pracowników zakładu, którzy wzięli udział w uroczystości. Uczestniczyły w niej również poczty sztandarowe Solidarności: kopalni „Victoria” w Wałbrzychu, Przedsiębiorstwa Robót Górniczych w Wałbrzychu, WAMAG w Wałbrzychu, Emerytów i Rencistów Wałbrzycha oraz Publicznej Szkoły Podstawowej nr 22 im. Gwarków Dolnośląskich w Wałbrzychu.

Historia figurek świętej Barbary sięga obchodów Dnia Górnika sprzed 37 lat. 4 grudnia 1980 roku z inicjatywy działaczy Niezależnych Samorządnych Związków Zawodowych „Solidarność”, po wcześniejszych konsultacjach z J.E. księdzem arcybiskupem Henrykiem Gulbinowiczem, po raz pierwszy zorganizowano w Wałbrzychu uroczyste obchody Barbórki o charakterze religijnym. Ich głównym punktem była uroczysta Msza Święta odprawiona w kościele pw. Świętych Aniołów Stróżów, której przewodniczył arcybiskup Henryk Gulbinowicz, metropolita wrocławski. Dokonał wówczas poświęcenia 12 figur świętej Barbary. Zostały później umiejscowione w kapliczkach i ołtarzykach zbudowanych w miejscach pracy górników oraz pracowników firm współpracujących wówczas z kopalniami naszego regionu. Figury świętej Barbary odlane ze stopów aluminium wykonali pracownicy Dolnośląskiego Przedsiębiorstwa Urządzeń Górniczych w Wałbrzychu, znanego wcześniej jako Huta Karol, a później jako WAMAG.

Są dwie wersje dotyczące pochodzenia figury świętej Barbary, która posłużyła za wzór. Według jednej wersji gipsową figurę, która posłużyła do wykonania form do odlewów, przekazał ksiądz z Parafii pw. Zmartwychwstania Pańskiego w Wałbrzychu. Inna wersja pochodzi z kolei od Henryka Kapłona, który pełnił wówczas funkcję przewodniczącego NSZZ Solidarność w Dolnośląskim Przedsiębiorstwie Urządzeń Górniczych w Wałbrzychu i brał udział w wykonaniu kopii figury. Z relacji Henryka Kapłona, wynika że pierwowzór figury został przywieziony do Wałbrzycha przez księdza z Nowej Rudy. Odlane figury zostały wypolerowane i następnie oddane w ręce zawodowych artystów-malarzy, którzy nadali im ostateczny wygląd. Wszystkie były pomalowane identycznie. Po wykonaniu zapadła decyzja o ich podziale i przekazaniu delegacjom poszczególnych kopalń i zakładów pracy związanych z górnictwem.

- Kopalnia Węgla Kamiennego „Thorez” w Wałbrzychu otrzymała 2 figury
- Kopalnia Węgla Kamiennego „Wałbrzych” w Wałbrzychu otrzymała 2 figury
- Kopalnia Węgla Kamiennego „Victoria” w Wałbrzychu otrzymała 3 figury
- Kopalnia Węgla Kamiennego „Nowa Ruda” w Nowej Rudzie otrzymała 2 figury
- Górnicze Przedsiębiorstwo Transportowe „Transgór” w Wałbrzychu otrzymało 1 figurę
- Kamieniołomy Drogowe w Sobótce koło Wrocławia otrzymały 1 figurę
- Kopalnia Węgla Brunatnego Turoszów otrzymała 1 figurę

Rok później - 4 grudnia 1981 roku, w Parafii pw. Niepokalanego Poczęcia NMP w Wałbrzychu, arcybiskup Henryk Gulbinowicz dokonał poświęcenia kolejnych dwóch identycznych figur. Zostały umieszczone w kapliczkach zbudowanych na terenie dolnego i górnego zakładu Dolnośląskiego Przedsiębiorstwa Urządzeń Górniczych w Wałbrzychu przy ul. Wrocławskiej. Po likwidacji dolnego zakładu, gdzie działa teraz firma Ronal, figura została zabrana do zakładowej siedziby NSZZ „Solidarność”. Z kolei figura z górnego zakładu została w 2005 roku odnowiona. Niebieski kolor szat świętej Barbary został wówczas zastąpiony kolorem czerwonym. W maju 2005 roku odnowiona figura została ponownie poświęcona, tym razem przez biskupa świdnickiego Ignacego Deca, który tego dnia odprawił Mszę Świętą na terenie zakładu. To właśnie ta figura została przekazana w darze dla Parafii pw. Świętej Barbary w Wałbrzychu.

W przeszłości na terenie parafii były dwie figury świętej Barbary, których poświęcenia 4 grudnia 1980 roku dokonał ówczesny arcybiskup Henryk Gulbinowicz. Obie były umieszczone w ołtarzykach istniejących do dziś przy ul. Stefana Batorego. Jeden jest w ścianie obiektu przy zlikwidowanym szybie „Chwalibóg”, a drugi przy byłym budynku portierni „Transgóru”. Los jednej z tych figurek pozostaje nieznany. Druga jest obecnie w Parafii Świętej Rodziny w Wałbrzychu. Nieznany pozostaje również los większości pozostałych figur świętej Barbary, które poświęcono 4 grudnia 1980 roku. Figura przekazana Kopalni Węgla Kamiennego „Thorez” w Wałbrzychu, gdzie funkcjonuje obecnie Centrum Nauki i Sztuki Stara Kopalnia w Wałbrzychu, nadal jest w kapliczce na jej terenie. Ocalała również kapliczka i jedna z figur przekazanych Kopalni Węgla Kamiennego „Victoria” w Wałbrzychu. Obecnie jest to teren Wałbrzyskich Zakładów Koksowniczych „Victoria”, których pracownicy przejęli figurę świętej Barbary w spadku po kolegach górnikach i dbają o nią.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na walbrzych.naszemiasto.pl Nasze Miasto