Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wałbrzych: Galeria zdjęć kufli z górniczych karczm piwnych (ZDJĘCIA)

Artur Szałkowski
Kufle z karczm piwnych organizowanych przez wałbrzyskich górników
Kufle z karczm piwnych organizowanych przez wałbrzyskich górników Dariusz Gdesz
Kształt i symbolika kufli - jednego z symboli górniczych karczm piwnych, często nawiązywała do ważnych spraw, które miały miejsce w mieście i w kraju. Są oryginalną pamiątką z obchodów Barbórki.

Chociaż tradycje górnicze w Polsce są bardzo bogate, zagłębie wałbrzyskie ich nie posiadało. Górnicy niemieccy, jeśli nawet kultywowali tradycje, zostali w większości wysiedleni po zakończeniu II wojny światowej. Ich miejsce zajęli polscy reemigranci z Francji, Belgii i Niemiec, czy repatrianci z Kresów Wschodnich II RP. Były to głównie osoby związane z górnictwem naftowym w Borysławiu. Tradycje górnictwa polskiego były im obce. Dopiero w 1967 r. grupa osób zrzeszonych w kole Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Górniczych przy Kopalni Węgla Kamiennego „Victoria” w Wałbrzychu, postanowiła to zmienić. O pomoc i wsparcie merytoryczne poproszono prof. Witolda Żabickiego z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, który był rozmiłowany w tradycji górniczej.

Kufel na pierwszej w Wałbrzychu karczmie piwnej, był wykonany ze szkła, co można zobaczyć na załączonym do tego artykułu zdjęciu. Zachowało się niewiele tych kufli. Dlatego wśród kolekcjonerów pamiątek górniczych są bardzo cenione. W kolejnych latach karczmy piwne zaczęto organizować w pozostałych wałbrzyskich kopalniach węgla kamiennego, a także w kopalni barytu w pobliskim Boguszowie-Gorcach, czy zakładach współpracujących z kopalniami, np. Przedsiębiorstwie Robót Górniczych w Wałbrzychu. Na karczmy piwne wstęp mają tylko mężczyźni. Dlatego z czasem zaczęto organizować w Wałbrzychu również babskie combry, dla pań pracujących w tutejszych kopalniach.

Kufle przygotowywane na karczmy oraz na combry były wykonywane z różnych materiałów, np. szkło, porcelana, kamionka. Zamawiane były u różnych producentów, np. w wałbrzyskich fabrykach porcelany stołowej. Kuflom nadawano również różne kształty. Kufel przygotowany na karczmę piwną zorganizowaną w 1982 r. przez kopalnię Wałbrzych ma kształt czołgu. To nawiązanie do obowiązującego wówczas w kraju stanu wojennego. Kufel z 1990 r. przygotowany na karczmę piwną kopalni Victoria, to z jednej strony podobizna Lecha Wałęsy, a z drugiej gen. Wojciecha Jaruzelskiego. Nie wszystkie karczemne kufle związane z wałbrzyskim górnictwem są związane tylko z Wałbrzychem. W 1978 r. przygotowano kufel na karczmę piwną organizowaną przez wałbrzyskich górników w... Warszawie. Pracowali wówczas bowiem przy budowie warszawskiego metra.

Są także kufle z karczm piwnych organizowanych przez wałbrzyskich górników w Niemczech, a nawet Turcji, gdzie wyjeżdżali na kontrakty. Wiele wymownej symboliki umieszczono na kuflach przygotowanych na karczmy piwne w latach 90., kiedy los wałbrzyskiego górnictwa był już przesądzony. Jest zatem kufel o kształcie... trumny, kufel kształcie dłoni ułożonej w popularną figę z makiem. Unikatem jest kufel z 1996 r. Namalowano na nim ówczesnego dyrektora Wałbrzyskich Kopalń Węgla Kamiennego w likwidacji, który leży w trumnie. Wybuchł skandal i na organizowaną wówczas karczmę piwną trzeba było przygotować drugi kufel z mniej kontrowersyjną symboliką.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na walbrzych.naszemiasto.pl Nasze Miasto