Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wałbrzych czeka boom inwestycyjny! Mają tu trafić setki milionów złotych z Funduszy Unijnych!

Paweł Gołębiowski
Do Wałbrzych mają trafić setki milionów złotych z UE. W planie jest masa inwestycji
Do Wałbrzych mają trafić setki milionów złotych z UE. W planie jest masa inwestycji Paweł Gołębiowski
Wiele wskazuje na to, że w ciągu najbliższych 2 – 3 lat w Wałbrzychu uda się zrealizować kilka oczekiwanych od dawna przez mieszkańców inwestycji. Odmienią one miasto.

Wałbrzych ma dostać ponad 370 ml zł

Centrum przesiadkowe, nowe schronisko dla zwierząt, przebudowa ulicy Beethovena, remonty budynków mieszkalnych, szkół, urzędów, części Starej Kopalni, duży projekt PEC-u. To tylko część przedsięwzięć, które mają być realizowane przy dofinansowaniu pieniędzmi z Funduszy Europejskich. W ramach czterech programów unijnych do naszego miasta ma bowiem trafić ponad 370 mln zł.

- Jest gotowych już wiele projektów, są pozwolenia na budowę. Teraz czas na realizację - mówi Roman Szełemej, prezydent Wałbrzycha.

Dodaje, że projekty mogły być realizowane wcześniej, ale poprzedni polski rząd nie mógł porozumieć się z Unią Europejską.

Teraz, przed kilkoma dniami, 27 gmin Aglomeracji Wałbrzyskiej, podczas spotkania ich przedstawicieli w Starej Kopalni, przyjęło strategię Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych na lata 2021-2029. Dokument konieczny do realizacji inwestycji ze środków UE.

Doczekają się Centrum Przesiadkowego

A w Wałbrzychu liczą na nie bardzo. W mieście od lat brakuje np. dworca PKS. To zmieni się, bo autobusy dalekobieżne będą zatrzymywały się w Centrum Przesiadkowym przy ul. Lubelskiej.

- Prywatny inwestor nie zdecydował się na wybudowanie takiego. Przekaże nam teren i za około 25 milionów złotych, pochodzących ze środków unijnych, sami wybudujemy centrum. Przesiądziemy się tam z autobusu dalekobieżnego do autobusu miejskiego, pociągu czy samochodu – mówi prezydent Szełemej.

Wspomina też, m.in.: o zakupie autobusów wodorowych, wybudowaniu przystanków i pętli autobusowych, o ścieżce rowerowej wzdłuż zachodniej obwodnicy miasta, oraz o takiej, łączącej Palmiarnię z Zamkiem Książ. Dużym przedsięwzięciem jest rewitalizacja za około 30 mln zł zakładu przeróbki mechanicznej na terenie dawnej kopalni Julia (Thorez), czyli obecnej Starej Kopalni. W Starej Kopalni ma też powstać Muzeum Wałbrzyszan. Znajdzie w nim miejsce między innymi tzw. skarb, znaleziony przy ul. Kuracyjnej.

Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej S.A. w Wałbrzychu zamierza zrealizować duży projekt o wartości 73 mln zł. Dofinansowanie z UE ma wynieść 39 mln zł. Powstanie kotłownia na biomasę, dzięki której zmniejszy się emisja dwutlenku węgla.

Na zdjęciach w galerii zobaczycie jakie jeszcze projekty planowane są do realizacji w Wałbrzychu!

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Wałbrzych czeka boom inwestycyjny! Mają tu trafić setki milionów złotych z Funduszy Unijnych! - Wałbrzych Nasze Miasto

Wróć na boguszowgorce.naszemiasto.pl Nasze Miasto