Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wałbrzych: 20-lecie nadania szkole podstawowej nr 22 im. Gwarków Dolnośląskich (ZDJĘCIA)

Artur Szałkowski, fot. Dariusz Gdesz
Biesiada górnicza w Publicznej Szkole Podstawowej nr 22 im. Gwarków Dolnośląskich w Wałbrzychu
Biesiada górnicza w Publicznej Szkole Podstawowej nr 22 im. Gwarków Dolnośląskich w Wałbrzychu Dariusz Gdesz
Tradycyjnie 7 grudnia w Publicznej Szkole Podstawowej nr 22 w Wałbrzychu zorganizowano biesiadę gwarków. Byli górnicy ze zlikwidowanych wałbrzyskich kopalń zaprezentowali uczniom tradycje i obyczaje górnicze.

Dokonana w 1998 r. likwidacja ostatniej wałbrzyskiej kopalni, zbiegła się w czasie z ogłoszeniem przez dyrekcję Publicznej Szkoły Podstawowej nr 22 w Wałbrzychu konkursu na wybór patrona placówki. Byli wałbrzyscy górnicy, którzy trzy lata później zarejestrowali Stowarzyszenie Gwarków Kopalni Węgla Kamiennego Victoria i Kopalń Wałbrzyskich, podjęli wówczas działania, by nadać szkole imię Gwarków Dolnośląskich. Była to jak się okazało jedyna i w pełni uzasadniona propozycja. Szkoła jest położona w sąsiedztwie kościoła pw. św. Barbary - patronki górników, przez lata w jej pobliżu funkcjonowały także obiekty górnicze - szyb Chwalibóg i szyb Krakus.

– Po podjęciu 20 lat temu decyzji o wyborze patronów naszej szkoły, ks. prałat Ludwik Hawrylewicz, ówczesny proboszcz parafii pw, św. Barbary ufundował nam sztandar – mówi Mariola Rząsowska, dyrektor szkoły. – Od tamtej pory nasza placówka kultywuje tradycje górnicze Wałbrzycha i regionu wałbrzyskiego. Zawsze 7 listopada organizujemy uroczyste pasowanie uczniów I klas, którego dokonują byli górnicy zgodnie z ceremoniałem jaki obowiązywał w trakcie pasowania na górnika. Natomiast zawsze 7 grudnia organizujemy w szkole biesiadę gwarków. Co roku organizujemy także konkurs dla uczniów szkół podstawowych z Wałbrzycha pt. „Mój dziadek był górnikiem”. Jego uczestnicy przygotowują prace plastyczne i przestrzenne związane z górnictwem.

Szkoła posiada także wspaniałą izbę pamięci swoich patronów. Są w niej m.in. mundury i odznaczenia wałbrzyskich górników, czy unikalne pamiątki związane z nieistniejącymi już miejscowymi kopalniami np. skamieliny wydobyte wraz z węglem na powierzchnię. Najważniejszym eksponatem w izbie pamięci jest tzw. „żelazny górnik”. To drewniana figura klęczącego gwarka, która upamiętnia wałbrzyskich górników poległych na frontach I wojny światowej. Jej odsłonięcia dokonano w sierpniu 1916 r. przed ratuszem, a wydarzenie zostało połączone ze zbiórką pieniędzy dla rodzin poległych górników. Później figura stała w wałbrzyskim muzeum i nieistniejącej już sztolni szkoleniowej na terenie dzielnicy Sobięcin. Kiedy dokonywano jej likwidacji, byli górnicy przewieźli „żelaznego górnika” do szkoły.

W ciągu ostatnich 20 lat szkoła im. Gwarków Dolnośląskich była najpierw samodzielną placówką. Następnie została połączona z gimnazjum w gminny zespół szkolny, a obecnie wchodzi w skład gminnego zespołu szkolno-przedszkolnego.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na walbrzych.naszemiasto.pl Nasze Miasto