MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Rowerem do 4 km od Pszczyny. Podpowiadamy pomysły na wyprawę. Gdzie w weekend 25 - 26 maja?

Redakcja Strony Podróży
Redakcja Strony Podróży
Wideo
od 16 lat
Rozglądasz się za pomysłem na wyprawę rowerową w pobliżu Pszczyny? Proponujemy, gdzie warto się wybrać. Mamy 5 ciekawych propozycji. Mogą mieć różne stopnie trudności czy dystansu, dlatego każdy powinien znaleźć coś dla siebie. Razem z Taseo proponujemy Wam 5 tras na wyprawę rowerową w odległości do 4 km od Pszczyny. Co tydzień wybieramy inny zestaw. Przekonaj się, jakie trasy rowerowe niedaleko Pszczyny proponujemy na weekend.

Spis treści

Ścieżki rowerowe w okolicy Pszczyny

We współpracy z Traseo przygotowaliśmy dla Was 5 tras rowerowych w odległości do 4 km od Pszczyny, które wypróbowali inni rowerzyści. Wybierz najlepszą dla siebie.

Jazda rowerem to bardzo lubiana forma aktywności szczególnie w ciepłych miesiącach. Oczywiście nie tylko. Najwięksi pasjonaci jeżdżą rowerem przez cały rok. Nic w tym dziwnego, ponieważ rower daje nam wiele korzyści. Ruch jest dobry dla naszego zdrowia, a przy okazji możemy odwiedzić ciekawe miejsca. Można również wybrać rower jako środek lokomocji i dojeżdżać nim do pracy czy na zakupy.

Jeśli więc szukasz pomysłów na trasy w okolicy miejsca zamieszkania, bardzo dobrze trafiłeś. Poniżej przedstawiamy 5 wybranych tras, które polecane są przez innych użytkowników. Wracaj do tego artykułu regularnie, ponieważ będzie on aktualizowany i będą pojawiać się nowe trasy.

Zanim wyruszysz w drogę, sprawdź prognozę pogody. W sobotę 01 czerwca w Pszczynie ma być 19°C. Prawdopodobieństwo wystąpienia deszczu wynosi 52%.

🚲 Trasa rowerowa: Dookoła jeziora Goczałkowice

  • Stopień trudności: 2.0
  • Dystans: 61,78 km
  • Czas trwania wyprawy: 6 godz. i 32 min.
  • Przewyższenia: 62 m
  • Suma podjazdów: 2 699 m
  • Suma zjazdów: 2 694 m

Trasę dla rowerzystów z Pszczyny poleca Dominik

Trasa jest dosyć łatwa, po drodze ciekawe widoki. Większość trasy przebiega mało uczęszczanymi drogami. Oprócz Jeziora Goczałkowickiego możemy odwiedzić Białogród, jest tam rekonstrukcja osady warownej z X wieku.
Jezioro Goczałkowickie to jeden z największych zbiorników zaporowych w Polsce, zwany też „śląskim morzem”. Jezioro Goczałkowickie, a właściwie Zbiornik Goczałkowicki, powstał w latach 1950-56 poprzez spiętrzenie Wisły wielką tamą w Goczałkowicach-Zdroju. Zapora jest naprawdę imponująca – ma prawie 3 km długości i 14 m wysokości.
Nawiguj


🚲 Trasa rowerowa: Eskapada do Hałcnowa

  • Stopień trudności: 2.0
  • Dystans: 50,6 km
  • Czas trwania wyprawy: 3 godz. i 46 min.
  • Przewyższenia: 140 m
  • Suma podjazdów: 876 m
  • Suma zjazdów: 868 m

Trasę rowerową mieszkańcom Pszczyny poleca Ireneusz

Hałcnów został założony pod koniec XIII wieku i do 1977 roku stanowił odrębną wieś. Obecnie jest dzielnicą Bielska-Białej, położoną pomiędzy wzgórzami Bark i Hałcnowska Góra.
Hałcnów w XV w. stał się własnością szlacheckiego rodu Hałcnowskich. Po nich właścicielami wsi byli m. in. Żydowscy, Pruszyńscy i Czeczowie. To właśnie na tym terenie znajduje się późnobarokowy kościół Nawiedzenia NMP z końca XVIII wieku z cudowną figurą Matki Bożej Bolesnej. Od niepamiętnych czasów lud ciągnął przed oblicze Matki Bożej, aby się modlić, prosić o łaski, dziękować i doświadczać cudownych uzdrowień. Przed figurą zawieszoną na dębie, nigdy nie brakowało kwiatów, zapalonych świec, a co najważniejsze - wiernych czcicieli. Może niewielu dziś zna i pamięta historię tej cudownej Piety hałcnowskiej, dlatego też niniejszą broszurką chcielibyśmy ją przybliżyć i przypomnieć kilka, może mniej znanych faktów, które udało się odtworzyć z różnych źródeł.

Kontakt

Artykuły » Sanktuarium Matki Boskiej Bolesnej w Hałcnowie

Sanktuarium Matki Boskiej Bolesnej w Hałcnowie

.... w którym znajduje się łaskami słynąca figura Matki Boskiej Bolesnej, trzymająca na swoich kolanach martwe ciało Jezusa po zdjęciu z krzyża, tzw. “Pieta Hałcnowska".

U stóp Matki Boskiej Bolesnej modlą się pielgrzymi, wypraszając dla siebie i swoich bliskich, potrzebne laski. Maryja, Hałcnowska Pani, patrząc na swoje stroskane dzieci, wysłuchuje ich skarg i błagań, prosząc swego Syna o ukojenie ich dusz i ciał.

Do Sanktuarium Maryjnego w Hałcnowie w czasie głównych odpustów (na początku lipca i w połowie września) przybywają matki z dziećmi, oraz matki w stanie błogosławionym, dla których udzielane jest specjalne błogosławieństwo.
Nawiguj


🚲 Trasa rowerowa: Trening wiosenny ścieżką edukacyjną

  • Stopień trudności: 1.0
  • Dystans: 17,66 km
  • Czas trwania wyprawy: 1 godz. i 27 min.
  • Przewyższenia: 56 m
  • Suma podjazdów: 738 m
  • Suma zjazdów: 744 m

Trasę dla rowerzystów z Pszczyny poleca Ireneusz

Tamą do Zabrzega.
Leśna ścieżka edukacyjna o długości 3,3 km, przy której ustawiono dziesięć tablic dydaktycznych i dziesięć tablic kierunkowych. Na tablicach zamieszczono informacje o roślinach i zwierzętach charakterystycznych dla tych terenów oraz wiadomości z zakresu hodowli i ochrony lasu. Ciekawostką jest występowanie w pobliżu ścieżki form ochrony przyrody: Rezerwatu przyrody ROTUZ, w którym występuje chronione torfowisko oraz obszaru NATURA 2000 "Dolina Górnej Wisły" .
Ścieżka rozpoczyna się przy bramie stadionu sportowego w Zabrzegu, a kończy przy wale zapory Jeziora Goczałkowickiego, gdzie znajduje się wiata rekreacyjna.
Nawiguj


Jaka będzie pogoda?

🚲 Trasa rowerowa: Nad stawami, lasem, hałdą do Rudołtowic

  • Stopień trudności: 2.0
  • Dystans: 12,07 km
  • Czas trwania wyprawy: 1 godz. i 26 min.
  • Przewyższenia: 210 m
  • Suma podjazdów: 999 m
  • Suma zjazdów: 1 019 m

Ireneusz poleca trasę mieszkańcom Pszczyny

Do pałacu w Rudołtowicach.
Pałac o dość tajemniczej przeszłości, bowiem nie jest dzisiaj możliwe ustalenie dokładnej daty jego powstania. Historia zabytkowej budowli rozpoczęła się więc albo po wojnie trzydziestoletniej, lub też sto lat później, gdy dobra tutejsze znajdowały się w posianiu hrabiego Józefa Zborowskiego.

Pałac w stylu późnego baroku i rokoko jest obiektem murowanym, piętrowym i częściowo podpiwniczonym, przy czym jego parter jest sklepiony, a na piętrze znajdują się sufity. Na zewnątrz w przyczółku frontowym podziwiać można kartusze z herbami Jastrzębiec, po lewej stronie herb Zborowskich z XIV w. przedstawiający złotą podkowę zwróconą barkiem w dół, a między jej ramionami krzyż, a z prawej strony herb Ostoja przedstawiający dwa złote półksiężyce odwrócone od siebie i miecz srebrny ostrzem w dół, w czerwonym polu. Pałac pokrywa dach mansardowy, kryty eternitem z nowszymi lukarnami. Zachowany do dzisiaj układ wnętrz jest trzytraktowy i symetryczny.

W skład rudołtowickiego zespołu wchodzi ponadto oficyna zbudowana na przełomie XVIII i XIX w. oraz pozostałości zabudowy folwarcznej, spichlerz i kuźnia. Całość otoczona jest zabytkowym parkiem krajobrazowym, założonym w II poł. XVIII w., w którym podziwiać można zabytkowe dęby, lipy i graby.
Nawiguj


Sprawdź rowery i akcesoria dla Ciebie

Materiały promocyjne partnera

🚲 Trasa rowerowa: Grupką do Miliardowic

  • Stopień trudności: 2.0
  • Dystans: 23,68 km
  • Czas trwania wyprawy: 2 godz. i 26 min.
  • Przewyższenia: 35 m
  • Suma podjazdów: 891 m
  • Suma zjazdów: 891 m

Rowerzystom z Pszczyny trasę poleca Ireneusz

Zabrzeg-Miliardowice.
Nazwa tego przysiółka powstała ponoć w latach hiperinflacji (1923-1924), gdy miejsco­wy właściciel ziemski wyprzedawał grunty za miliardy polskich marek. Początkowo, w okresie międzywojennym, osiedlali się tu głów­nie kolejarze.

Nawiguj


Pora na serwis roweru?

traseo

Traseo.pl to portal oraz darmowa aplikacja mobilna na urządzenia z systemami android lub iOS. Znajdziesz tu ponad 200 000 tras! Możesz nagrywać własne ślady podczas wycieczek lub podążać trasami pozostałych użytkowników. Szukaj inspiracji wycieczkowych.

Rób zdjęcia, dodawaj opisy, a później wyślij zapisaną trasę na Traseo.pl. Będziesz mieć możliwość dodatkowej edycji danej trasy. Możesz również podzielić się nią z innymi użytkownikami Traseo lub zachować jako prywatną tylko dla siebie. Sprawdź wszystkie możliwości Traseo, zainstaluj aplikację i ruszaj na szlak!

Okazje

Kochasz rower ale zakupy robisz rozważnie? Sprawdź kody rabatowe EMPIK oraz promocje i zniżki w innych sklepach online!

Jak dbać o rower?

Miłośnicy jazdy na rowerze wiedzą, jak istotne jest utrzymywanie jednośladu w dobrym stanie technicznym. Jest to bardzo ważne dla komfortu oraz bezpieczeństwa podczas jazdy. Przegląd roweru powinno wykonywać się przynajmniej raz w roku. A najlepiej dwukrotnie - przed oraz po sezonie. Oczywiście, jeśli w trakcie sezonu zdarzą się jakieś uszkodzenia, najlepiej je od razu naprawić.

Serwisować sprzęt można samodzielnie lub oddając go w ręce specjalistów. Odpowiednio dbając o swój sprzęt zapewnisz sobie, że dłużej Ci posłuży. Jest to szczególnie istotne, jeśli często na nim jeździsz. Wbrew pozorom przegląd roweru nie jest taką prostą sprawą. Jeśli chcesz samodzielnie serwisować swój rower, koniecznie poszukaj poradników, w jaki sposób to robić.

Akcesoria rowerowe - co warto mieć?

Akcesoria rowerowe możemy podzielić na te niezbędne oraz dodatkowe. Wymagane jest:

  • oświetlenie, które nie zawsze jest na wyposażeniu, gdy kupujemy rower
  • a także dzwonek. Tak jak w przypadku lamp, najczęściej trzeba go dokupić.

Lampka z przodu powinna być biała, a z tyłu czerwona. Przy wybieraniu dzwonka zwróć uwagę na dźwięk, jaki wydaje.

Z dodatkowego wyposażenia warto wybrać:

  • błotniki - szczególnie istotne są, gdy nie zraża Cię brzydka pogoda do jazdy
  • odblaski na koła, bagażnik oraz siodełko - dla zwiększenia widoczności
  • stopka lub inaczej nóżka - by móc zaparkować rower
  • zapięcie do roweru - by móc go bezpiecznie spuścić z oczu
  • saszetka na rower - często z przeźroczystym przodem i specjalną kieszonką na telefon, by móc widzieć ekran podczas jazdy
  • uchwyt na bidon oraz bidon
  • koszyk na rower - jeśli chcesz nim jeździć na zakupy
  • fotelik dla dziecka - dla rodziców
  • pompka
  • stojak rowerowy - jeśli będziesz samodzielnie serwisować rower
  • akcesoria i narzędzia do serwisowania roweru

Omówiliśmy przydatne akcesoria rowerowe, to teraz czas na strój na rower. Oczywiście wygodne, sportowe buty oraz strój to podstawa. Ciekawą alternatywą są specjalnie spodenki, majtki lub legginsy na rower, które zapobiegają obtarciom i bólom. Przydatne będą również rękawiczki na rower, czapka z daszkiem lub zwykła oraz okulary - niekoniecznie przeciwsłoneczne. Okulary rowerowe są specjalnie dopasowane do twarzy, by nie odstawały. Znajdziesz takie przeciwsłoneczne oraz z przeźroczystymi szkiełkami, które chronią oczy przed owadami i wysuszaniem oczu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pszczyna.naszemiasto.pl Nasze Miasto