Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Taniej, szybciej, lepiej. Czym jest chirurgia jednego dnia?

R.S.
Zamiast długotrwałego i często nieprzyjemnego pobytu w szpitalu - szybki zabieg i wypis do domu. Chirurgia jednego dnia święci coraz większe triumfy, także w Polsce. I nie ma się co dziwić – ma szereg korzyści i – co najważniejsze - dla pacjenta jest dużo przyjemniejszą i wygodniejszą alternatywą niż tradycyjna hospitalizacja.

Na pomysł chirurgii jednego dnia, czyli miejsc, w których szybko i bezpiecznie pacjent podda się zabiegowi, a kilka lub kilkanaście godzin później wróci do domu, wpadli lekarze z Ameryki Północnej. Była to odpowiedź na przepełnione szpitale, w których długo trzeba było czekać na miejsce. Chirurgia jednego dnia rozwiązywała ten problem – głównym założeniem jest maksymalne ograniczenie pobytu pacjenta w placówce i wypisanie go w tym samym dniu.

Mniej stresu, więcej oszczędności

Wszystko po to, by chory odczuwał mniejszy stres i nie był narażony na zakażenia wewnątrzszpitalne. Drugim filarem jest poprawa dostępności świadczeń oraz koszty, które - w związku z krótkim pobytem pacjenta – maleją, a NFZ może sfinansować zabieg większej ilości osób.

Zespoły chirurgii jednego dnia są zazwyczaj świetnie wyposażone - najnowocześniejszy sprzęt sprawia, że zabiegi przeprowadzane są w mało inwazyjny sposób, a z roku na rok wydłuża się lista zabiegów, które mogą być przeprowadzane w takim trybie. W ramach chirurgii jednego dnia wykonuje się m.in. operacje ortopedyczne, urologiczne, okulistyczne czy ginekologiczne.

Na Ulanowskiego szybko usuniesz zaćmę.

W nowoczesnym Zespole Chirurgii Jednego Dnia przy ul. Ulanowskiego we Wrocławiu, znajduje się blok operacyjny z dwoma salami operacyjnymi i salą wybudzeń oraz oddział z komfortowymi salami chorych.

- Zarówno w ramach NFZ, jak i prywatnie wykonujemy tam zabiegi okulistyczne – mówi Aleksandra Mimier dyrektor M-MED dodając, że pacjentom, którzy zechcą usunąć zaćmę – bądź w ramach Funduszu, bądź prywatnie, M-MED proponuje bezpłatny, całodobowy pobyt z wyżywieniem na oddziale – Pacjenci, szczególnie ci spoza Wrocławia, bardzo sobie chwalą takie rozwiązanie, bo nie muszą angażować swoich bliskich. Po operacji konieczne są dwie wizyty kontrolne – jedna dzień po zabiegu – stąd nasza oferta noclegu dla pacjenta – oraz 2-4 tygodnie później. – wyjaśnia Aleksandra Mimier.

20 minut i...widzisz!

Procedura jest kilkuetapowa - najpierw jest okulistyczna wizyta kwalifikacyjna, później wpis do ogólnopolskiej kolejki prowadzonej przez NFZ, a następnie spotkanie z chirurgiem, który dobiera soczewkę i precyzyjnie wylicza jej moc za pomocą sprzętu najnowszej generacji.

- Postęp medycyny sprawił, że operacja zaćmy metodą fakoemulsyfikacji jest jednym z najpowszechniejszych i najbardziej skutecznych zabiegów wykonywanych obecnie na świecie. Zabieg trwa około 20 minut i polega na usunięciu zmętniałej soczewki własnej i zastąpieniu jej sztuczną. Zabieg jest bezpieczny i bezbolesny, zazwyczaj odbywa się w znieczuleniu miejscowym (kroplowym lub okołogałkowym), czyli przy pełnej świadomości pacjenta.- tłumaczy dr n.med. Aneta Hill-Bator, ordynator oddziału okulistycznego M-MED Centrum Okulistycznego we Wrocławiu.

W ramach Chirurgii Jednego Dnia, nasi lekarze wykonują też iniekcje doszklistkowe (m.in. w ramach refundowanego Programu Lekowego), witrektomię oraz fakowitrektomię, refrakcyjną wymianę soczewki, drobne zabiegi, a w najbliższej przyszłości planujemy także operacje zeza czy laserową korekcję wzroku. – dodaje Aleksandra Mimier.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wielki Piątek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto