Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Stara Kopalnia: Tę wystawę musisz zobaczyć!

Mat. prasowe ;Zdjecia: Dariusz Gdesz
Dariusz Gdesz/Polska Press Grupa
W Galerii Centrum Nauki i Sztuki Stara Kopalnia w Wałbrzychu można będzie oglądać ogromną, obejmującą ponad 70 rzeźb i 4 filmy animowane, ekspozycję Sylwestra Ambroziaka. To największa, jak dotąd, prezentacja tego artysty, stanowiąca podsumowanie 7-letniego okresu twórczości.

Ambroziak jest dzisiaj jednym z najważniejszych polskich rzeźbiarzy współczesnych, nie dorównującym, być może, zwłaszcza w obiegu międzynarodowym, statusowi Mirosława Bałki czy Pawła Althamera (rzeźbiarza, lecz znanego nade wszystko z akcji społecznych), ale spośród twórców debiutujących w latach 80. i na początku 90. XX w. jest w tej chwili jednym z najwybitniejszych. I w znakomitej formie twórczej.

W ciągu ćwierćwiecza artysta przeszedł od klasycznej polichromowanej rzeźby drewnianej (np. wczesny ekspresjonistyczny "Pies", 1985/86) ku brązom, w tym realizacjom monumentalnym, o formatach pomnikowych (np. „Płaczące I i II” czy "Jeździec polski", 1991-94), poprzez rzeźby żeliwne ("Kobieta stojąca", 2010), ceramiczne (np. "Mężczyźni", 2004, cykl "Niewiniątka", 2009, czy "Szklane paciorki", 2011, oraz wybitna seria prac z masy szamotowej "Chłopcy i dziewczynki (upadek)”, 2009), jak również odlewane z betonu i wykuwane w piaskowcu (np. "Laleczka stojąca na głowie", 2007). W 2007 powstały pierwsze prace z zastosowaniem tworzyw sztucznych - masy silikonowej (np. wybitne "Niewiniątka"), a w 2009 żywic epoksydowych (np. kultowe już "Laleczki" o wysokości 3 metrów, wzbogacone ostatnio o efekty audio). W tej trudnej, bardzo pracochłonnej i po prostu niezdrowej dla artysty technologii powstała większość prac z lat 2009-16. Umożliwiła ona twórcy realizację rzeźb dużo formatowych, trwale polichromowanych, tzn. wytrzymujących zewnętrzne warunki atmosferyczne, w końcu, dzięki lekkości materiału, pozwalających na ich podwieszanie oraz mobilność. Powstały rozbudowane cykle, prezentowane jako instalacje, także z towarzyszeniem dźwięku, a ostatnio także ruchu - począwszy od prostego, powolnego wirowania rzeźb w cyklu "Opuszczone" (2010) do bardziej skomplikowanych działań mechanicznych. Rzeźbiarz stał się więc także po trosze mechanikiem, inżynierem, przynajmniej na poziomie pomysłu, który realizują już fachowcy. Pod bacznym okiem artysty.

Zgromadzone są w Starej Kopalni, eksponowane w salach wystawowych, ale przede wszystkim na zewnątrz – w przestrzeni zabudowań pokopalnianych, pomiędzy budynkami i urządzeniami przemysłowymi, także na dachach, stalowych rampach dźwigowych etc. Tego nie da się opisać – to trzeba zobaczyć! Wystawa Ambroziaka „Odległy świat” będzie czynna do 20 sierpnia 2016.

Szykuje się jedno z najważniejszych wydarzeń rzeźbiarskich roku! Niepowtarzalne, wymagające przyjazdu na koniec świata, czyli do Wałbrzycha, gdzie mieści się Stara Kopalnia, dysponująca przestrzeniami, o jakich nie śniło się nawet najlepiej zorientowanym kuratorom krajowym i zagranicznym. A rzeźby Ambroziaka w takiej masie, uzupełnione dźwiękami i ruchem oraz filmami to spektakl wizualny godny najlepszych scen. Stąd jego pokaz właśnie tutaj, w Starej Kopalni.

Sylwester Ambroziak „ODLEGŁY ŚWIAT. Rzeźby i filmy”, Centrum Kultury „Stara Kopalnia” Wałbrzych, kurator: Krzysztof Stanisławski. Wystawa czynna od 17.06. do 21.08. 2016.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Chcesz sprzedać mieszkanie ? To musisz wiedzieć!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na boguszowgorce.naszemiasto.pl Nasze Miasto