Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Sąd przedłużył areszt tymczasowy dla Jacka C. - burmistrza Boguszowa-Gorc

Redakcja
Decyzją Sądu Okręgowego w Świdnicy Jacek C. - burmistrz Boguszowa-Gorc pozostanie w areszcie do 17 czerwca 2019 r.
Decyzją Sądu Okręgowego w Świdnicy Jacek C. - burmistrz Boguszowa-Gorc pozostanie w areszcie do 17 czerwca 2019 r. Dariusz Gdesz
Sąd Okręgowy w Świdnicy pozytywnie rozpatrzył wniosek Prokuratury Okręgowej w Świdnicy i wydał decyzję o przedłużeniu aresztu tymczasowego dla Jacka C. - burmistrza Boguszowa-Gorc do 17 czerwca 2019 r.

W czwartek (14 marca) odbyło się posiedzenie Sądu Okręgowego w Świdnicy, na którym rozpatrywany był wniosek Prokuratury Okręgowej w Świdnicy złożony we wtorek (5 marca). Dotyczył przedłużenia o kolejne trzy miesiące aresztu tymczasowego dla Jacka C. - burmistrza Boguszowa-Gorc, któremu na początku marca prokurator postawił kolejne dwa zarzuty. Sąd pozytywnie rozpatrzył wniosek prokuratury i zdecydował, że burmistrz Jacek C. pozostanie w areszcie do 17 czerwca 2019 r.

Burmistrz Jacek C. usłyszał na początku marca w prokuraturze zarzut płatnej protekcji, czyli powoływania się na wpływy w instytucji państwowej, w zamian za obietnicę przyjęcia korzyści majątkowej. Dla dobra postępowania prokuratura nie ujawnia, której instytucji dotyczy ta sprawa. Drugi zarzut dotyczy niegospodarności i wyrządzenia nią szkody majątkowej w kwocie ponad 4 mln zł na szkodę gminy Boguszów-Gorce. Jacek C. nie przyznał się do stawianych mu zarzutów i odmówił składania zeznań. Przestępstwo płatnej protekcji jest zagrożone karą do 8 lat pozbawienia wolności, natomiast za niegospodarność w wielkich rozmiarach grozi do 10 lat pozbawienia wolności.

Do zatrzymania burmistrza Jacka C. doszło 19 grudnia 2018 r. Do jego gabinetu w Urzędzie Miejskim w Boguszowie-Gorcach wkroczyli wówczas funkcjonariusze z Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu i dokonali zatrzymania przebywających w pomieszczeniu - burmistrza Jacka C. oraz prywatnego przedsiębiorcy. Burmistrz przyjmował akurat od przedsiębiorcy korzyść majątkową. Obaj panowie zostali przewiezieni do Wrocławia, gdzie do późnych godzin trwały ich przesłuchania. Po złożeniu zeznań przedsiębiorca został wypuszczony, natomiast Jacka C. zatrzymano.

Sprawa dotyczy wymiany oświetlenia ulicznego w Boguszowie-Gorcach. Od właściciela firmy realizującej tę inwestycję burmistrz miał zażądać korzyści majątkowej. W chwili zatrzymania burmistrz miał przyjmować od przedsiębiorcy kwotę 50 tys. zł. 21 grudnia w Prokuraturze Okręgowej w Świdnicy W Prokuraturze Okręgowej w Świdnicy Jacek C. usłyszał zarzut z Art. 228 § 4. Kodeksu karnego:

Karze określonej w § 3 (od roku do 10 lat pozbawienia wolności) podlega także ten, kto, w związku z pełnieniem funkcji publicznej, uzależnia wykonanie czynności służbowej od otrzymania korzyści majątkowej lub osobistej albo jej obietnicy lub takiej korzyści żąda.

Sąd Rejonowy w Świdnicy pozytywnie rozpatrzył wówczas wniosek prokuratury o zastosowanie wobec Jacka C. aresztu tymczasowego na okres trzech miesięcy.

Jacek C. został zaprzysiężony na urząd burmistrza Boguszowa-Gorc 20 listopada 2018 r. Został wybrany w II turze wyborów uzyskując 2 726 głosów (53,3 proc.) na jego kontrkandydatkę oddano 2 388 głosów (46,7 proc.). W trakcie poprzedniej kadencji samorządowej (2014-2018) Jacek C. pełnił funkcję starosty powiatu wałbrzyskiego. Do Rady Miejskiej Boguszowa-Gorc Jacek C. wprowadził 7 radnych, którzy startowali z jego komitetu wyborczego.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Węgry w końcu na TAK, Szwecja wstąpi do NATO

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na boguszowgorce.naszemiasto.pl Nasze Miasto