MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Rusza budowa ronda na skrzyżowaniu ul. Moniuszki z Sikorskiego w Wałbrzychu. Znamy harmonogram prac i utrudnień w ruchu

Adrianna Szurman
Adrianna Szurman
W maju ruszy przebudowa skrzyżowania ul. Moniuszki z Sikorskiego w Wałbrzychu.
W maju ruszy przebudowa skrzyżowania ul. Moniuszki z Sikorskiego w Wałbrzychu. Berger Bau
Zamiast skrzyżowania ulicy Moniuszki z Sikorskiego w centrum miasta będzie rondo turbinowe. Zbuduje je tam firma Berger Bau, która przygotowuje się do inwestycji. Jak się dowiedzieliśmy, ma już wstępny plan tymczasowej organizacji ruchu na czas trwania robót. Wiadomo na pewno, że obie ulice będą musiały zostać zamknięte. Prace ruszą w maju. Szczegóły poniżej.

Przebudowa skrzyżowania ulicy Moniuszki z Sikorskiego w Wałbrzychu ma poprawić bezpieczeństwo

Budowa ronda w miejscy skrzyżowania ulic Moniuszki i Sikorskiego w Wałbrzychu to ukłon w stronę kierowców i pieszych. Zmiany mają usprawnić ruch. To skrzyżowanie jest jednym z czarnych punktów w mieście, niebezpiecznym zwłaszcza dla starszych kierowców.

Samo skrzyżowanie jest ważne dla mieszkańców Śródmieścia Wałbrzycha i Gaju oraz mieszkańców gminy Mieroszów oraz pobliskich Czech. To tutaj włączają się do ruchu jadąc w stronę wałbrzyskiej obwodnicy. Umowa opiewa na ponad 14 milionów złotych, z czego 13 555 200 zł to dofinansowanie z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg na rok 2024.

Rndo turbinowe dla bezpiecznej komunikacji przy ul. Moniuszki i Sikorskiego w Wałbrzychu

Najważniejszym punktem inwestycji jest budowa ronda turbinowego. Przebudowa skrzyżowania obejmie jednak także odcinek drogi krajowej nr 35 i ul. Moniuszki. Długość przebudowywanego odcinka drogi krajowej to 225 metrów.
Prace będą realizowane etapami.

Jak tłumaczą przedstawiciele firmy Berger Bau, w pierwszym etapie planowane jest zamknięcie ulic Sikorskiego i Moniuszki od strony centrum - z możliwością alternatywnego dojazdu ulicami Przemysłową i 1 Maja. W tym czasie ruszy budowa połowy ronda.

W tym samym czasie mają być prowadzone prace na ul. Moniuszki od strony Gaju, gdzie zostanie wprowadzony ruch wahadłowy z sygnalizacją świetlną. Prace rozpoczną się jeszcze w maju, a wstępne analizy zakładają, że zostaną zakończone jeszcze w 2024 roku.

W drugim etapie, prace na ul. Sikorskiego zostaną przeniesione na drugą nitkę, a ruch będzie odbywał się już po zbudowanej części ronda. Brakująca część ronda zostanie wybudowana w systemie "ćwiartkowym" wraz z pozostałą częścią ul. Moniuszki. Ruch w tym etapie będzie sterowany sygnalizacją świetlną, a jego realizacja jest zaplanowana na 2025 rok.

Cała inwestycja została zaplanowana na 18 miesięcy od podpisania umowy. Wszystko ma być gotowe w 2025 roku.

Potężne przedsięwzięcie i wymiana urządzeń drogowych na ul. Moniuszki i Sikorskiego w Wałbrzychu

Jak wyjaśnia Grzegorz Serafin, Prokurent i Dyrektor ds. Budownictwa Drogowego w firmie BERGER Bau, jednym z wyzwań będzie zachowanie przejezdności ulic Moniuszki i Sikorskiego podczas wykonywania głębokich wykopów na potrzeby budowy kanalizacji.

I wylicza, że na odcinku gdzie będą trwały prace, będą też wykonywane roboty związane z:

  • wymianą sieci gazowej (inwestorem będzie Polska Spółka Gazownictwa sp. z o.o.)
  • budową 2 linii kablowych średniego napięcia SN wzdłuż ul. Sikorskiego, przy planowanym rondzie i w jego pobliżu (inwestorem będzie TAURON Dystrybucja S.A.)
  • wykonanie przyłącza kanalizacji sanitarnej do obiektu zlokalizowanego przed wiaduktem (na zlecenie Wałbrzyskiego Związku Wodociągów i Kanalizacji)

Firma Berger Bau przebudowywała już w Wałbrzychu drogi

Firma Berger Bau ma duże doświadczenie w branży budowlanej i od lat wykonuje prace w Wałbrzychu. Ma na koncie odnowę nawierzchni DK 35, przebudowę ulic Wysockiego i Antka Kochanka, która miała ułatwić dojazd do Starej Kopalni, modernizację ulic Gagarina i Lelewela oraz rozbudowę układu komunikacyjnego w okolicach Placu na Rozdrożu.

Harmonogram inwestycji drogowej w Centrum Miasta

  • 26 stycznia 2024 roku Urząd Miejski w Wałbrzychu ogłosił rozpoczęcie postępowania przetargowego
  • 8 marca 2024 roku na wykonawcę inwestycji wybrano firmę Berger Bau
  • 18 marca podpisano umowę

Zobacz też

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na boguszowgorce.naszemiasto.pl Nasze Miasto