Protesty kobiet, które zmieniły bieg wydarzeń. Oto 6 najskuteczniejszych kobiecych strajków w historii. Na liście Czarny Protest

Julia Karasiewicz
Julia Karasiewicz
materiał ilustracyjny, protest kobiet w Buenos Aires, 1947, Archivo General de la Nación
W 2017 roku The Guardian przygotował listę 6 strajków kobiet, które realnie wpłynęły na politykę i społeczeństwo, przyczyniając się do pozytywnej zmiany. W 2020 roku do listy dodajemy obecne wydarzenia, które być może jeszcze nie zmieniły prawa, ale na pewno świadomość społeczną. Zobaczcie najskuteczniejsze protesty kobiet w historii. Czy były to grzeczne strajki? Niekoniecznie.

Marsze kobiet, które zmieniły bieg historii

Rzeczywistość, w której prawa człowieka są mu dane od urodzenia i przestrzegane przez całe jego życie, jest niestety mocno utopijna.

Większość praw i swobód, którymi cieszymy się obecnie - my jako kobiety i my jako ludzie - została wywalczona przez poprzednie pokolenia. O niektóre prawa niestety wciąż musimy walczyć. Przykłady?

Gdyby nie sufrażystki walczące o prawa wyborcze na początku XX wieku, być może kobiety nie mogłyby dziś głosować. Gdyby nie obywatelki Islandii w 1975 roku, być może nierówności płac nigdy by się nie zmniejszyły - choć niestety, cały czas mamy z nimi do czynienia. Czy niebawem napiszemy, że gdyby nie czarne protesty w Polsce w październiku 2020, kobiety byłyby skazane na prawdziwe piekło? Czas pokaże.

Kobiety nie idą do pracy

Jedną z form protestu praktykowaną od dziesięcioleci jest masowe, solidarne niestawienie się w pracy. W ten sposób walczyły kobiety w Islandii w 1975 roku, co stało się inspiracją dla tegorocznej akcji.

Strajk kobiet w Islandii, 24 października 1975 r.Dlaczego doszło do strajku?Kobiety w Islandii w latach 70. nie mogły liczyć na takie same wynagrodzenia,
Strajk kobiet w Islandii, 24 października 1975 r.

Dlaczego doszło do strajku?

Kobiety w Islandii w latach 70. nie mogły liczyć na takie same wynagrodzenia, jak mężczyźni. W związku z tym podjęły 24-godzinny strajk. Jednego dnia 25 tys. kobiet zebrało się na ulicach Reykjaviku, a 90% kobiet odmówiło pójścia do pracy. W efekcie protestu całe państwo stanęło w miejscu, gdyż panie nie tylko nie zjawiły się w miejscach pracy, ale i zrezygnowały z obowiązków domowych.

Co zmienił protest?

5 lat po proteście pierwsza kobieta w historii Islandii objęła urząd prezydenta. Choć zarobki kobiet i mężczyzn wciąż się nie zrównały, tendencja jest wzrostowa. Tempo zmian wskazuje, że strajki skończą się dopiero w 2068 roku. Dopiero wtedy kobiety i mężczyźni będą mogli liczyć na równe wynagrodzenia.

Wikimedia Commons, Johannes Jansson/norden.org, CC BY 2.5 dk

W związku z wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego, który zapadł 22.10.2020 r. i w konsekwencji prowadzi do zaostrzenia prawa aborcyjnego, Polki postanowiły zrobić coś więcej, niż wyjść na ulice. W środę 28 października została zaplanowana ogólnopolska akcja - strajk kobiet polegający na powstrzymaniu się od pracy.

Organizatorki protestu namawiały, by skorzystać z jednej z poniższych możliwości:

  • Wziąć urlop na żądanie
  • Wziąć urlop bezpłatny
  • Wziąć urlop na oddanie krwi
  • Zamknąć firmę, sklep, punkt handlowy
  • Postawić na strajk włoski i po prostu nie pójść do pracy

"Wulgarny protest nie przystoi kobiecie"

Wśród komentujących obecne wydarzenia pojawiają się głosy, że wulgaryzmy źle świadczą o protestujących. Co na ten temat sądzą organizatorzy strajków?

Marta Lempart, liderka protestów kobiet w wywiadzie z Onetem tłumaczy: Część osób zbulwersowało to, że na protestach wiele było wulgaryzmów i transparentów z hasłami: "Je**ć PiS". Powiem tak: Dobrałyśmy środki wyrazu do zachowań władzy. Jaki PiS, takie środki wyrazu.(źródło)

Z odpowiedzią przychodzi także graficzka, Magda Danaj, która w poście w mediach społecznościowych zaznaczyła, że wulgaryzmy to są słowa do używania.

Wulgaryzmów używam w swoich pracach powściągliwie, ale regularnie. Dlaczego? Bo są to słowa do używania. Istnieją. I kiedy chcę wyrazić niewyrażalną, spontaniczną złość lub bezsilność, tylko one dają ulgę.

Gdyby spojrzeć na historię walki o kobiece prawa, można wyciągnąć jeden wniosek - wiele protestów nie przyniosłoby żadnego efektu, gdyby były grzeczne w swej formie, a kobiety uprzejmie dopraszały się o to, co im się należy. Jeden z największych sukcesów odniosły Sufrażystki u początku XX wieku. Jakie były ich metody? Niekiedy mocno radykalne.

Parada sufrażystek w Waszyngtonie, USA, 3 marca 1913 r.Dlaczego doszło do strajku?Sufrażyzm był ruchem aktywistyczny działającym w Wielkiej Brytanii
Parada sufrażystek w Waszyngtonie, USA, 3 marca 1913 r.

Dlaczego doszło do strajku?

Sufrażyzm był ruchem aktywistyczny działającym w Wielkiej Brytanii i Stanach Zjednoczonych, walczącym o prawa wyborcze dla kobiet na przełomie XIX i XX wieku. W 1913 roku ruch był już znany i zyskiwał coraz więcej zwolenniczek. Marsze sufrażystek walczących o prawa wyborcze w USA odbywały się od 1900 roku, jednak to ten w 1913 został zaplanowany w przeddzień inauguracji prezydenta Woodrowa Wilsona.

Większość sufrażystek stosowała metody nieposłuszeństwa obywatelskiego, protesty, petycje, dążyła do przemian świadomościowych. Radykalny odłam stosował ostre formy protestu i przemoc, taką jak podpalenia mienia, przykuwanie się łańcuchem do ogrodzeń, wybijanie szyb.

Co zmienił protest?

Co prawda nie w 1913, ale ostatecznie kobietom udało się wywalczyć prawo do głosowania na równi z mężczyznami. Zostało ono przyznane na mocy 19. poprawki do Konstytucji Stanów Zjednoczonych, która weszła w życie 18 sierpnia 1920 roku.

materiał ilustracyjny, Parada sufrażystek w Nowym Jorku, 1912, domena publiczna

Jak wyglądały strajki, które zmieniły świat? Zobacz w galerii.

Nie wszystkie czarne protesty takie kolorowe

Niestety nie wszystkie strajki w obronie praw kobiet przyniosły efekt. Smutnym przykładem jest Iran, który - mimo protestów - po rewolucji islamskiej rozpoczętej w 1978 roku odebrał Irankom prawa i godność.

Kraj, zamieniając się w państwo wyznaniowe, zabronił kobietom pracy w wielu zawodach, nakazał nosić hidżab oraz umniejszył ich wartość względem mężczyzn. Życie niezgodne z prawem szariatu zaczęło być karane, na ulicach pojawiła się policja obywatelska. Choć dziś Iran jest już innym państwem niż za życia Ruhollaha Chomejniego, Iranki wciąż nie mogą cieszyć się takimi wolnościami, jak Europejki.

Iga Świątek- szaleństwo i wielkie wyróżnienie

Wideo

Materiał oryginalny: Protesty kobiet, które zmieniły bieg wydarzeń. Oto 6 najskuteczniejszych kobiecych strajków w historii. Na liście Czarny Protest - Polska Times

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie