Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Prace porządkowe na Chełmcu przed majówką. Urząd przygotuje koncepcję zagospodarowania szczytu. Jakie są plany wobec wieży?

Adrianna Szurman
Adrianna Szurman
Chełmiec gotowy na przyjęcie turystów,m niestety na razie bez możliwości wejścia na wieżę
Chełmiec gotowy na przyjęcie turystów,m niestety na razie bez możliwości wejścia na wieżę Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Szczawnie - Zdroju
Trwają prace porządkowe na Chełmcu przed majówką. Dla turystów przygotowano siedem palenisk, gdzie można upiec kiełbaskę i rozkoszować się widokami. Niestety, mimo tego że wieża jest przygotowana na przyjęcie turystów, nie będzie można na nią wejść w związku z obostrzeniami wprowadzonymi przez pandemię koronawirusa. Zobaczcie zdjęcia

Trwają ostatnie prace porządkowe na Chełmcu. Okolica wygląda znakomicie, przygotowane są paleniska dla miłośników pieczonej kiełbasy, a już niebawem mają się pojawić wokół nich drewniane ławy, by turyści zaglądający na górę Chełmiec, mogli biesiadować w bardziej komfortowych warunkach.

Gotowa na przyjęcie turystów jest także sama wieża, ale niestety nie zostanie otwarta na długi majowy weekend.
Może zmieni się coś, kiedy rząd poluzuje obostrzenia wprowadzone przez pandemię koronawirusa.

- To ze względów bezpieczeństwa. Są tam wąskie korytarze i trzeba pokonać 100 schodów. W poprzednim sezonie nie było aż takich restrykcji, jak teraz i wpuszczaliśmy do środka jednocześnie całe rodziny, a i tak przed wieżą była długa kolejka i awantury, że za długo to trwa. Jeśli mielibyśmy teraz wpuszczać pojedyncze osoby, to musielibyśmy liczyć się z kolejkami na kilka godzin - tłumaczy Andrzej Gniatkowski, gospodarz wieży na Chełmcu, którą zarządza Urząd Miejski w Szczawnie - Zdroju.

Jak dodaje, nie bez znaczenia jest również fakt, że do chwili obecnej nie udało się rozwiązać problemu z wodą na Chełmcu. Nie ma więc toalet, nie można też umyć rąk. - W poprzednich sezonach instalowaliśmy tam toalety typu toi - toi i w tym sezonie turystycznym też się tam pojawią. Kiedy będzie możliwość otwarcia wieży, turyści będą mogli również skorzystać z automatów z gorącą kawą, herbatą, zimnymi napojami i przekąskami - podkreśla Andrzej Gniatkowski.

Jak zaznacza, problem z wodą na Chełmcu sięga lat 70. To wtedy uległa awarii przepompownia przy ulicy Piasta w Wałbrzychu. - A to niejedyny problem. Trzeba byłoby zainwestować w rurociąg do przesyłu wody i ułożyć go w trudnych warunkach, na dużym przewyższeniu, a także w samą pompę wody i w zbiorniki na Chełmcu. Te, które tam są, mają pojemność zaledwie sześciu metrów sześciennych. Obecnie woda jest tam dowożona beczkowozami i służy do celów gospodarczych. Gromadzona w tych zbiornikach nie nadaje się do picia - dodaje Gniatkowski.

Przyznaje, że Szczawno - Zdrój zamierza w tym roku przygotować koncepcję zagospodarowania Chełmca, co pozwoli starać się w przyszłości o wsparcie unijne dla projektu. - Wiele jednak zależy od decyzji firmy, która dysponuje murowanym budynkiem na szczycie. Zainstalowane są tam bezobsługowe maszty przesyłowe. Mało kto wie, że w środku jest około 50 miejsc noclegowych, kuchnia i stołówka... Dwa lata temu burmistrz wystąpił do firmy o przejęcie tego obiektu, ale na razie nie ma decyzji w tej sprawie - mówi nam Andrzej Gniatkowski.

A właśnie z tym budynkiem gmina wiąże wiele nadziei. W poprzednich latach zlecano już zewnętrznej firmie opracowanie koncepcji zagospodarowania szczytu Chełmca. Pojawiły się plany ustawienia wielkich hal wystawienniczych, ale ten pomysł odrzucono. Podobnie jak ten, by uruchomić tutaj oświetlony wyciąg krzesełkowy dla narciarzy.

- Wiadomo, że wszystko rozbija się o pieniądze, nawet samo doprowadzenie wody, to duża inwestycja. Zwróciłaby się ona zapewne, jeśli dysponowalibyśmy obiektem z noclegami. Dziś w sezonie turystycznym od maja do października tygodniowo odwiedza Chełmiec około 1000 osób, poza sezonem około 100. Przy opracowywaniu koncepcji na pewno będziemy koncentrować się na wypoczynkowym charakterze tego miejsca, a także na trasach rowerowych dla rodzin oraz single trackach. Jest tutaj również startowisko dla paralotni i to również będziemy brać pod uwagę. Myślimy również o polu namiotowym - mówi Andrzej Gniatkowski.

Tymczasem warto wybrać się na spacer i zabrać ze sobą kiełbasę oraz coś do picia. Najłagodniejsze wejście jest od strony Boguszowa - Gorc, z tą trasą radzą sobie nawet dzieci i osoby starsze. Znacznie trudniejsza jest trasa od strony Szczawna - Zdroju i Wałbrzycha. Zobaczcie zdjęcia z wewnątrz wieży na Chełmcu i okolicy.

Chełmiec gotowy na przyjęcie turystów,m niestety na razie bez możliwości wejścia na wieżę

Prace porządkowe na Chełmcu przed majówką. Urząd przygotuje ...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Rowerem przez Mierzeję Wiślaną. Od przekopu do granicy w Piaskach

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na walbrzych.naszemiasto.pl Nasze Miasto