Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Pierwszy krok do rewaloryzacji ogrodów i parku wokół zamku Książ (ZDJĘCIA)

Artur Szałkowski
Zamek Książ w Wałbrzychu i fragment otaczającego go Książańskiego Parku Krajobrazowego
Zamek Książ w Wałbrzychu i fragment otaczającego go Książańskiego Parku Krajobrazowego Zamek Książ w Wałbrzychu
Na wniosek zarządu spółki Zamek Książ w Wałbrzychu radni miejscy przegłosowali rozszerzenie treści prezydenckiego projektu z lutego 2014 rok „Zielony Wałbrzych 2020”, w który znalazł się punkt o nazwie „Zielony Książ”.

W trakcie sesji Rady Miejskiej Wałbrzycha (27 września), Anna Żabska - prezes gminnej spółki Zamek Książ w Wałbrzychu zaprezentowała założenia koncepcji rewaloryzacji ogrodów i parku książańskiego. Zamek Książ realizuje to przedsięwzięcie w porozumieniu z Uniwersytetem Przyrodniczym we Wrocławiu. Stosowne porozumienie w tej sprawie zostało podpisane przez prezes Annę Żabską oraz prof. dr hab. Annę Chełmońską-Soytę, prorektor ds. innowacji i współpracy z gospodarką Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu, 20 kwietnia 2018 r. w zamku Książ. Opracowywana jest całościowa koncepcja rewaloryzacji zabytkowych ogrodów i parku na terenie architektoniczno-krajobrazowego założenia rezydencjonalnego zamek Książ w Wałbrzychu. Zespołem naukowców, który podjął się tego zadania kieruje dr Justyna Jaworek-Jakubska, a za strony Książa jego koordynatorem jest Mateusz Mykytyszyn. Koncepcja dzięki jednogłośnej decyzji wałbrzyskich radnych została włączona do projektu prezydenta miasta Romana Szełemeja pod nazwą „Zielony Wałbrzych 2020”.

– Zwróciłam się z prośbą o rozszerzenie treści uchwały Rady Miejskiej Wałbrzycha z dnia 20 lutego 2014 r., w sprawie przyjęcia Programu „Zielony Wałbrzych 2020” w celu uwzględnienia w niej koncepcji rewitalizacji ogrodów i parku Zamku Książ w Wałbrzychu jako integralnego elementu prezydenckiego programu „Zielony Wałbrzych 2020” – mówi Anna Żabska, prezes Zamku Książ w Wałbrzychu.

Uzasadnienie do rozszerzenia treści uchwały Rady Miejskiej Wałbrzycha z 20 lutego 2014 r.

Architektoniczno-krajobrazowe założenie rezydencjonalne zamek Książ w Wałbrzychu stanowi najważniejszy zabytek miasta, który wymaga bezwzględnej i stałej ochrony oraz nieustających prac związanych z utrzymaniem i zachowaniem otaczających go, zabytkowych terenów zielonych. Oficjalna współpraca Zamku Książ w Wałbrzychu i Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu oraz zaangażowania licznych naukowców tej uczelni gwarantuje wysoką jakość i profesjonalizm opracowanej koncepcji. W jej ramach ustalone zostaną priorytety działań i terminy ich realizacji. Włączenie punktu „Zielony Książ” mówiącego o całościowej koncepcji rewitalizacji terenów zielonych otaczających Zamek Książ w prezydenckim programie „Zielony Wałbrzych 2020” sprawi, że stanie się ona jego elementem składowym, a tym samym będzie stanowiła element ustanowionego przez radnych, lokalnego prawa.

– W związku ze staraniami Zamku Książ o wpis na listę Pomników Historii, a następnie na listę światowego dziedzictwa UNESCO, należy podjąć działania konserwatorskie i rewaloryzacyjne, które przyczynią się do przywrócenia autentycznego wyglądu dawnych założeń ogrodowych wraz z powiązaniami przestrzennymi pomiędzy nimi – wyjaśnia dr Justyna Jaworek-Jakubska.

W trakcie sesji Rady miejskiej Wałbrzycha, Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu reprezentowały prof. dr hab. inż. arch. Aleksandra Lis z Instytutu Architektury Krajobrazu oraz dr inż. Magdalena Gawron- Gajgał, kierownik biura ds. rozwoju przedsiębiorczości i współpracy z gospodarką. Kierunki rewaloryzacji i działań projektowych dla poszczególnych obszarów będą odmienne, ze względu na zróżnicowany stan zachowania obiektów, sytuację własnościową i odmienne formy użytkowania terenu.

Opracowanie obejmuje rozległy obszar, na który składają się elementy dawnej kompozycji ogrodowo-parkowej

1. Ogrody tarasowe
2. Park krajobrazowy (Ogród Idy - Mauzoleum)
3. Ogród Ma Fantaisie
4. Park krajobrazowy w dolinie Pełcznicy wraz ze Starym Książem
5. Dolina Różaneczników (w kierunku Świebodzic)
6. Stadnina koni z kompleksem upiększonych pastwisk
7. Palmiarnia z kompleksem szklarni i ogrodami pokazowymi
8. Jeziorko Daisy z Ogrodem Sarnim
9. Aleje, drogi dojazdowe i punkty widokowe
• punkt widokowy, zwany dawnej Grobem Olbrzyma (Riesengrab)
• plac Karoliny (Charlottenplatz)
• plac Luizy (Luisienplatz)
• plac Ferdynanda (Ferdinand-Platz),
• punkt widokowy Życzenie Daisy / Ambona (Daisy Wünsch),
• zawieszona wśród skał ścieżka Hochbergów (Diabelska Ścieżka),
• aleja lipowa: Mauzoleum - Lubiechów - las z Jeziorkiem Daisy,
• aleja: Stary Książ - Szczawienko

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rolnicy zapowiadają kolejne protesty, w nowej formie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na walbrzych.naszemiasto.pl Nasze Miasto