MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Nowa wystawa w Dworze Sztuki w Siennicy Różanej. IOSIS malarstwo Krzysztofa Gliszczyńskiego. Zobacz zdjęcia

Juliusz Stachira
Otwarcie wystawy Krzysztofa Gliszczyńskiego w Dworze Sztuki w Siennicy Różanej zgromadziło zacnych gości.
Otwarcie wystawy Krzysztofa Gliszczyńskiego w Dworze Sztuki w Siennicy Różanej zgromadziło zacnych gości. Juliusz Stachira
W sobotę 27 kwietnia w Dworze Sztuki w Siennicy Różanej odbył się wernisaż wystawy prac Krzysztofa Gliszczyńskiego. Otwarciu wystawy towarzyszył koncert gdańskiej formacji Magda Kuraś – Quintet

Artysta urodził się w Miastku w województwie pomorskim. Studiował na Wydziale Malarstwa i Grafiki w pracowni profesora Hugona Laseckiego w gdańskiej ASP. Dyplom uzyskał w 1987 roku w pracowni profesora Kazimierza Ostrowskiego. W latach 1984 – 87 założył i prowadził Studencką Galerię WLOT. W roku 1995 założył w Gdańsku Galerię KOŁO. Tytuł profesora sztuk wizualnych otrzymał w 2011 roku. Od początku związany jest ze swoją macierzystą uczelnią. W latach 2008 – 2012 był Dziekanem Wydziału Malarstwa, a w latach 2012 - 2016 porektorem do spraw rozwoju i współpracy ASP w Gdańsku.

Krzysztof Gliszczyński zajmuje się malarstwem rysunkiem, tworzy obiekty i instalacje oraz realizuje prace wideo.W jego twórczości na plan pierwszy wysuwają się takie tematy jak czas i przestrzeń oraz pamięć lub jej brak. Dominujący jest u niego kolor czerwony.

- W sztuce Krzysztofa Gliszczyńskiego jak echo powracają przeszłość, tradycja, ślad, wędrówka, trwanie, przenikanie. Malowanie obrazów jest tu jak pisanie kolejnych rozdziałów traktatu filozoficznego o sensie twórczej aktywności człowieka świadomego istnienia antynomii ducha i materii przy czym punkt ciężkości jak wahadło przesuwa się to w jedną to w drugą stronę. - pisała Iwona Ziętkiewicz w pracy „Obraz jako funkcja czasu”.

Obrazy wystawione w Dworze Sztuki w Siennicy Różanej malowane są na płótnie techniką enkaustyka. Jest to technika polegająca na stosowaniu farb w spoiwie wosku pszczelego niekiedy z dodatkiem olejów schnących dla zwiększenia płynności farb. Ta technika była stosowana już w starożytności szczególnie przy malarstwie portretowym. Wosk nie starzeje się więc obrazy nie ulegają żadnym zmianom. Wyglądają tak samo nawet po wielu latach. Jest to technika niezwykle trudna i żmudna. Stosowana w malarstwie sztalugowym portretowym. Polega na nakładaniu pigmentu wymieszanego z woskiem na gorąco za pomocą pędzla lub podgrzanych szpachli. Ze względu na swoją trudność obecnie praktykowana jest przez nielicznych artystów.

Artysta wystawiał swoje prace na kilkudziesięciu wystawach w kraju i za granicą. Jego obrazy były prezentowane nie tylko w Europie ale też w USA, Izraelu, Japonii i Chinach. Teraz można je oglądać w Siennicy Różanej.

Otwarciu wystawy towarzyszył koncert gdańskiej formacji Magda Kuraś – Quintet. Grupa wystąpiła z programem „Niebieskie jej wzeszło” inspirowanym muzyką etniczną. Kanwą były pieśni z okolic Biłgoraja skąd pochodzi Magda Kuraś. Mieszanka wpływów folkowo jazzowych dała niesamowity efekt .Po prostu uczta duchowa.

od 7 lat
Wideo

NORBLIN EVENT HALL

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krasnystaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto