Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nie ma „złotego pociągu” twierdzą naukowcy z AGH

Sylwia Królikowska; fot. Dariusz Gdesz
W starej Kopalni odbyła się konferencja na temat badań prowadzonych przez naukowców z AGH i spółkę XYZ.

Po przedstawieniu wyników badań, rozpoczęła się konferencja prasowa:
- Czy w skarpie jest tunel?
- Prof. Madej: Tunel może jest, ale pociągu nie ma!

Piotr Koper: Według naszych badań w miejscu zajezdni rozpoczyna się kompleks, który prowadzi w kierunku wiaduktu i Świebodzic. Według naszych badań tam jest ukryty pociąg i krótki tunel do ukrycia tzw. pociągu spadowego. mamy także badania, które pozwalają stwierdzić (jeszcze niedokładne), które sugerują, że w miejscu w którym jest studnia betonowa, coś idzie w kierunku parkingu pod Urzędem Skarbowym - to są wyniki naszych badan jednoznaczne.

Przedstawiciele AGH nie chcą się odnosić do badań spółki XYZ.

Piotr Koper: Posługiwaliśmy się inny sprzętem. Sposób ich wykonania był całkiem inny. Dla tego są różne interpretacje badan.

Prof. Madej: Mamy doświadczenie. Od ponad 50 lat prowadzimy badania tego typu. Opieraliśmy się na swoim doświadczeniu. Przed tą konferencją mieliśmy spotkanie z prezydentem. Tam dowiedzieliśmy się dużo więcej, dlatego z pełnym szacunkiem podchodzę do badan pana Kopera. Rzeczywiście stosował inne metody. W tej chwili będzie się tylko do swoich wyników odnosić. Wszystkie badania są wiarygodne. Zarówno te, które wykonywał pan Koper, jak i my. Różnica jest w podejściu do sprawy, dlatego można się było spodziewać takiej różnicy.

Prof. Madej: Nie ma pociągu, bo gdyby był, anomalie byłyby większe. Te, które się pojawiły wskazują na zmiany płytko przy powierzchni ziemi.

Piotr Koper: Nie zakładamy pomyłki. Analizy badań georadarowych zostały wysłane do niezależnego ośrodka, żeby zinterpretował i opisał. Dlatego, nie zakładamy pomyłki.

Piotr Koper: Ziemia skrzętnie skrywa swoje tajemnice. czy metodologia może coś potwierdzić lub wykluczyć? Oczywiście, że tak. Jest duża różnica, jak prowadzi się anteny (od urządzeń), w jakim odstępie. Nie będę oceniał wyników badań AGH. jesteśmy pasjonatami, hobbystami. Ale wspieraliśmy się opiniami fachowców.

Prof. Madej: Tkwić w błędzie, jest głupotą. Nasze doświadczenia mogą stanowić bagaż, że otrzymane wyniki uznajemy za wiarygodne.

Przedstawienie wyników badań:

Stara Kopalnia przeżywa prawdziwe oblężenie dziennikarzy z całego świata. Jeszcze żadne wydarzenie nie przyciągnęło tylu mediów do Wałbrzycha.

Konferencja miała się rozpocząć o godz. 12. Jest opóźnienie. (w razie kłopotu z odtwarzaniem - prosimy odświeżyć stronę).

godz. 12.05 - nie udało się o czasie rozpocząć konferencji, jest kilkuminutowe opóźnienie
godz. 12.15 - wciąż czekamy na początek konferencji. Sala jest zapełniona kamerami. Do Wałbrzycha przyjechało ponad 50 różnych stacji telewizyjnych, oprócz polskich także Rosjanie i Niemcy.
godz. 12.22 - zaczęli się pojawiać uczestnicy dzisiejszej konferencji. Zebranych przywitała Anna Żabska, dyrektor Starej Kopalni w Wałbrzychu.
12.29 - wypowiada się przedstawiciel spółki XYZ - wyjaśnia, w jaki sposób przeprowadzane były badania.
- Badanie magnetometrem wykazało, że skład jest ukryty w skarpie.
- Zdjęcia termowizyjne wykazały różnice temperatury (różnica waha się w granicach 3,5 - 4 stopnie). Jak wyjaśnia Piotr Koper: świadczy to pustej przestrzeni we wnętrzu skarpy. - Badania georadarem potwierdziły anomalie w tym samym miejscu, w którym pozostałe urządzenia - wyjaśnia Piotr Koper.
Piotr Koper wraca do badań z kwietnia ubiegłego roku. Twierdzi, że wówczas udało się je wykonać najlepiej. - Mieliśmy chyba wyjątkowo dobre warunki - mówi Piotr Koper.
12.50 - Piotr Koper przekazał głos naukowcom z Wrocławia, którzy przyłączyli się do ich badań. O pomoc poprosili ich przedstawiciele spółki XYZ.
- Nie będę mógł powiedzieć państwu, czy ja tam widzę pociąg. Coś jest, ale nie mam pewności - mówi profesor z Wrocławia. Nie udało się również potwierdzić, czy są torowiska: - Miałem za mało czasu, były problemy techniczne.
13.13 - Ekipa spółki XYZ zakończyła prezentację swoich wyników badań. Za chwilę głos zabiorą naukowcy z AGH.
- Naszym celem było wykrycie tunele i znajdującego się w nim pociągu pancernego - mówią naukowcy z AGH.
- Nie ma pociągu - podsumował jednoznacznie wyniki badań prof. Madej z AGH.

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na boguszowgorce.naszemiasto.pl Nasze Miasto