MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Kapsuła czasu wróciła na wieżę ratuszową w Boguszowie - Gorcach. Wiemy, co w niej jest! Zobaczcie zdjęcia

Adrianna Szurman
Adrianna Szurman
Wideo
od 16 lat
Kapsuła czasu znowu na wieży w Boguszowie - Gorcach. Władze miasta zamieściły w niej m.in. informacje o tym, jak wygląda dzisiaj miasto, ile liczy mieszkańców, ile szkół i jakie są plany i marzenia dotyczące rozwoju gminy. List do przyszłych pokoleń oraz zdjęcia umieszczono w miedzianej kuli. Nadal trwa natomiast analiza dokumentów z kapsuły czasu, którą w pierwszym kwartale ub. roku znaleziono na ratuszowej wieży. Były w niej monety i dokumenty, które są analizowane przez konserwatorów.

Kapsuła czasu jest już na wieży ratuszowej w Boguszowie - Gorcach

Wieża ratuszowa w Boguszowie - Gorcach jest już kompletna. Na szycie ponownie zainstalowano miedzianą kapsułę czasu. W środku znalazł się list od nowego burmistrza miasta Daniela Lubińskiego do potomnych.

- Nie wiemy, kto i kiedy otworzy tę kapsułę, ale zamieściliśmy tam z informacje, które jak sądzimy mogą zainteresować potomnych. Opowiedzieliśmy m.in. o tym, jak teraz wygląda i funkcjonuje nasza gmina. Ilu mamy mieszkańców, ile szkół i dzieci, które się w nich uczą. Umieściliśmy w niej także zdjęcia miasta i atrakcji, mapę okolicy i aktualny plan miasta oraz monety i informacje o ostatnim remoncie - wylicza Daniel Lubiński, burmistrz Boguszowa - Gorc.

Jak dodaje, w liście napisane jest także o planach i marzeniach dotyczących rozwoju gminy, m.in. o budowanej obwodnicy Boguszowa i o tym, że mieszkańcy czekają na kolejne etapy prac.

Kapsuła czasu z Boguszowa - Gorc badana przez konserwatorów we Wrocławiu

Przypomnijmy, że na początku ub. roku podczas remontu wieży pracownicy znaleźli na wieży w Boguszowie - Gorcach kapsułę czasu mocno nadgryzioną zębem czasu. W środku były aluminiowe monety z 1949 roku o nominałach 1 zł, 20 gr, 50 gr oraz aluminiowa moneta z 1963 roku o nominale 5 groszy i rulon papieru. Dzisiaj nadal znajduje się on w Archiwum Państwowym we Wrocławiu, gdzie konserwatorzy i historycy pracują nad rozwinięciem rulonu i odczytaniem treści.

Kapsułę czasu otworzono w towarzystwie pracowników Wałbrzyskiej Delegatury Dolnośląskiego Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków, Archiwum Państwowego we Wrocławiu i wałbrzyskiego Starostwa Powiatowego oraz Urzędu Miejskiego w Boguszowie - Gorcach.

Po co zamieszcza się kapsuły czasu na zabytkach?

Jak mówią konserwatorzy zabytków, kapsuły czasu zazwyczaj trafiają na wieże kościołów i ratuszy. Wkłada się je do kuli. A w środku lądują istotne dokumenty dotyczące historii danego obiektu, kto go ufundował, kiedy remontował, ale także o zdarzeniach losowych, które go dotknęły, jak np. pożary. Z reguły wkłada się do nich także drobne monety, współcześnie także zdjęcia, czy gazety.

Ratusz w Boguszowie - Gorcach to zabytek

Ratusz w Boguszowie - Gorcach wpisany jest do rejestru zabytków. Wzniesiono go w latach 1723–1731, a w 1789 roku dobudowano wieżę. W 1813 roku zamontowano nowy szczyt. Liczy sobie trzy kondygnacje, zbudowano go na planie czworoboku. Do ratusza przylega wieża (cztery kondygnacje) która jest zakończona blaszanym hełmem i iglicą.

Zobaczcie zdjęcia ze środka wieży, a także starej i nowej kapsuły czasu w Boguszowie - Gorcach w galerii poniżej.

Kapsuła czasu znowu zainstalowana na wieży ratuszowej w Boguszowie - Gorcach

Kapsuła czasu wróciła na wieżę ratuszową w Boguszowie - Gorc...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na boguszowgorce.naszemiasto.pl Nasze Miasto