Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jest wniosek o ochronę prezydenta Wałbrzycha Romana Szełemeja

ADA/PG
Protest przeciwko obowiązkowym szczepieniom na Covi - 19 w Wałbrzychu
Protest przeciwko obowiązkowym szczepieniom na Covi - 19 w Wałbrzychu Dariusz Gdesz
W Wałbrzychu postanowiono złożyć wniosek o ochronę policji dla prezydenta miasta, Romana Szełemeja. To następstwo fali hejtu i gróźb pod adresem prezydenta. Oberwało się też urzędnikom.

O sprawie ataków na prezydenta Wałbrzycha i protestach przeciw obowiązkowym szczepieniom n Covid - 19 piszemy od kilku dni

Zaczęło się od uchwały Rady Miejskiej Wałbrzycha o obowiązkowym szczepieniu przeciwko COVID-19 dla mieszkańców i pracujących na terenie miasta osób. Już po kilku dniach, w poniedziałek, 3 maja, w mieście przeciwko uchwale protestowało kilkaset osób.
Około 200 osób, w tym antyszczepionkowców i obrońców swobód obywatelskich, zaczęło od przejścia ulicami dzielnicy Podzamcze, po czym wybrali się pod dom Romana Szełemeja, prezydenta Wałbrzycha.

Nazwali go doktorem Mengele, a nawet kreaturą i mordercą. Podkreślali, że szczepienia na Covid - 19 są dobrowolne i Rada Miejska nie może zmusić mieszkańców do ich przyjęcia. Kolejnym miejscem, do którego dotarli protestujący (większość z nich to osoby przyjezdne) był I komisariat policji. Chodziło o złożenie zawiadomienia o popełnieniu przestępstwa.

- Rzeczywiście wpłynęło do nas takie zawiadomienie, jakoby władze miasta naruszyły artykuł 231 KK, ale gospodarzem tego postępowania będzie prokuratura w Wałbrzychu. Podczas protestu nie wydarzyło się nic, co skutkowałoby np. użyciem środków przymusu bezpośredniego przez policję - zaznacza Agnieszka Głowacka - Kijek z wałbrzyskiej policji.

W internecie jednak ruszyła fala hejtu. W komentarzach były nawet groźby karalne, w tym nawołujące do linczu. W efekcie zniknęło konto prezydenta w mediach społecznościowych. W mailach wysyłanych do urzędu straszono jego i urzędników.

Zdecydowano zatem o wystąpienie do komendanta wojewódzkiego policji o ochronę dla prezydenta. W ratuszu przy wejściu strażnik miejski pilnuje obecnie kto wchodzi, pyta o cel wizyty.

Protesty w Wałbrzychu (niedzielny był drugim) to reakcja na uchwałę Rady Miejskiej Wałbrzycha, która w minionym tygodniu zadecydowała, że szczepienia na covid - 19 będą obowiązkowe dla wszystkich pełnoletnich mieszkańców i osób pracujących na terenie miasta. To pierwsza taka uchwała w kraju. Decyzja radnych wywołała spore poruszenie. Wiele osób uważa, że jest bezprawna.

O zbadanie jej pod kątem formalno - prawnym zwrócił się do Wojewody Dolnośląskiego Grzegorz Macko, wicemarszałek województwa dolnośląskiego.

- Jako wicemarszałek województwa, ale także mieszkaniec regionu wałbrzyskiego zwróciłem się z pismem do Wojewody Dolnośląskiego, aby przeanalizował pod kątem formalno-prawnym, czy tego rodzaju akt prawny jest zgodny z przepisami. Musimy mieć pewność, że każda decyzja podejmowana w temacie pandemii i szczepień jest zgodna z Konstytucją RP, przepisami prawa oraz zasadami solidarności społecznej - podkreśla Grzegorz Macko w opublikowanym w mediach społecznościowych oświadczeniu.

Uchwałą podjętą przez wałbrzyską radę miejską zajmują się teraz służby wojewody dolnośląskiego. Mogą ją uchylić.

Protest przeciwko obowiązkowym szczepieniom na Covi - 19 w Wałbrzychu

Jest wniosek o ochronę prezydenta Wałbrzycha Romana Szełemeja

Protest pod domem prezydenta Wałbrzycha

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Jest wniosek o ochronę prezydenta Wałbrzycha Romana Szełemeja - Wałbrzych Nasze Miasto

Wróć na boguszowgorce.naszemiasto.pl Nasze Miasto