Wybierz region

Wybierz miasto

  Warsztaty „Improwizacja dźwiękowa: strategie na Tu i Teraz”

  Międzynarodowe Laboratorium Kultury w Sokołowsku
  Sokołowsko, ul. Różana/2

  Od 10.06.2017 do 11.06.2017

  • Brak informacji o cenie

  Warsztat ten nie jest przeznaczony wyłącznie dla muzykow, ale i dla wszystkich, ktorzy interesują się improwizacją dźwiękową, sound artem czy dźwiękiem w szerszej perspektywie. Wiedza muzyczna nie jest wymagana, jednakowoż każdy uczestnik musi przynieść ze sobą źrodło dźwięku, czymkolwiek miałoby być oraz – jeśli to konieczne – wzmacniacz. Warsztaty poprowadzi Alfredo Costa Monteiro.

  GDZIE? Sokołowsko Laboratorium Kultury
  KIEDY? 10 czerwca – 11 czerwca 2017 roku

  Od czasow pierwszych utworow na preparowany fortepian, stworzonych przez amerykańskiego kompozytora Henry'ego Cowella przed prawie stuleciem, instrumenty muzyczne w muzyce awangardowej poczęły zyskiwać nowy status. Dzięki możliwościom uzyskanym poprzez wypracowanie nowego do nich stosunku, punkt skupienia zaczął przesuwać się od kompozycji o charakterze akademickim ku nowym terytoriom, w ktorych dźwięk mogł być wyrażany bardziej swobodnie, dostarczając tym samym nowych sytuacji, nowych praktyk i sposobow rozumienia muzyki.

  Dopiero jednak wraz z narodzinami w latach '60 XX wieku wolnej improwizacji, zbudowanej na skrzyżowaniu free jazzu, muzyki wspołczesnej i konkretnej, instrumenty przyjęły ostatecznie nową funkcję; były preparowane, rozbudowywane lub modyfikowane celem wydobycia ich z tradycji i odnalezienia nowych horyzontow brzmieniowych. Skoro zaś instrumenty nie były już tym, czym dotąd wydawały się być, pojawiła się rownież możliwość tworzenia muzyki za pomocą obiektow i urządzeń elektronicznych; dodatkowo dziedzictwo futurystow, połączone z neo-dadaistycznym ruchem Fluxus i jego gwałtowną napaścią na tradycje muzyczne, spowodowało narodziny tego, co dziś nazywamy sound artem.

  W trakcie warsztatu analizować będziemy to, czym są te nowe metody, poprzez przeprowadzenie historycznego przeglądu niektorych z dwudziestowiecznych eksperymentalnych praktyk dźwiękowych, a także podejmiemy się proby odszyfrowania ich złożoności przez zakwestionowanie środkow, ktore zostały w nich wykorzystane. Zgłębimy ich zasięg nie tylko dzięki niektorym z ich kodow estetycznych, ale rownież przez ich wewnętrzną poetykę i zasady ich polityki. Postaramy się w jakiś sposob udoskonalić naszą percepcję dźwięku, włączając nowe środki, ale i dekonstruując te uprzednio przyswojone.

  „Uczenie się oduczania się” będzie głownym motywem tego warsztatu.

  Ponadto odniesiemy się oczywiście do niektorych z zasadniczych pojęć i parametrow obecnych w muzyce eksperymentalnej i sound arcie, takich jak słuchanie, kolektywność, dźwięk, hałas, cisza, ale także niematerialność, ciągłość czy nawet nie-aktywność. Przeanalizujemy rownież niektore z aspektow, ktore probują zacierać granice pomiędzy improwizacją a kompozycją. Celem będzie stworzenie pewnych struktur, pewnych sposobow tworzenia dźwiękow odnoszących się do słuchania, dzielenia się czy podejmowania decyzji oraz rozwinięcie sytuacji kolektywnych i indywidualnych.

  Warsztat Alfredo Costy Monteiro realizowany jest wspolnie z Fundacja In Situ podczas wizyty studyjnej artysty w ramach A-i-R Sanatorium Dźwięku Sokołowsko 2018.

  Imprezy i Wydarzenia pochodzą z bazy danych Coigdzie.pl Sp. z o.o.

  Zgłoś wydarzenie do moderacji

  Ilość znaków do wykorzystania: 140

  Komentarze (0)

  Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w Polityce Prywatności. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

  Zaloguj się / Zarejestruj się!

  Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!

  Czy potrafiłbyś żyć w małym miasteczku? [QUIZ]