Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Głuszyca będzie miała kawałek Księżyca (ZDJĘCIA)

Redakcja
Jeszcze przed końcem 2019 roku zaplanowano oficjalne otwarcie Centrum Mikroskopowego w Głuszycy. W jego zbiorach będzie m.in. fragment Księżyca
Jeszcze przed końcem 2019 roku zaplanowano oficjalne otwarcie Centrum Mikroskopowego w Głuszycy. W jego zbiorach będzie m.in. fragment Księżyca Karolina Misztal
Jeszcze przed końcem 2019 roku zaplanowano oficjalne otwarcie Centrum Mikroskopowego w Głuszycy. W jego zbiorach będzie m.in. fragment Księżyca.

W sobotę (20 lipca) minęło 50 lat od pierwszego lądowania ludzi na Księżycu. Łącznie w latach 1969-1972 na powierzchni naturalnego satelity Ziemi stanęło 12 amerykańskich astronautów. Jednym z efektów ich misji było dostarczenie na Ziemię prawie 400 kg próbek skał księżycowych. Nie są one jednak jedynymi fragmentami Księżyca, które dotarły na naszą planetę.

– Księżyc jest pozbawiony atmosfery. Po uderzeniu w jego powierzchnię meteorytu tworzą się kratery, a wyrzucony z nich materiał leci w różnych kierunkach Układu Słonecznego i dociera także na Ziemię – wyjaśnia Michał Banaś z Muzeum Geologicznego Instytutu Nauk Geologicznych Polskiej Akademii Nauk w Krakowie. – Takie zdarzenie miało miejsce m.in. w kwietniu 2017 roku. Na pustynię pomiędzy Marokiem, Algierią i Saharą Zachodnią upadł fragment skały księżycowej, którą nazwano NW 11273.

Michał Banaś przygotował z jej fragmentu preparat mikroskopowy, który trafi do tworzonego przez niego Centrum Mikroskopowego w Głuszycy. Jego oficjalne otwarcie zaplanowano jeszcze przed końcem 2019 roku.

– Przygotowany przeze mnie preparat mikroskopowy skały księżycowej ma wymiary 12 x 7 milimetrów i został zeszlifowany do grubości 20 mikrometrów – mówi Michał Banaś.

Fragment Księżyca to kolejny kosmiczny epizod w najnowszej historii Głuszycy. W maju 2010 roku na zaproszenie Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności i Ambasady USA w Warszawie, do naszego kraju przyjechali członkowie załogi amerykańskiego promu kosmicznego Endeavour STS-130. Wśród zaproszonych gości był m.in. pułkownik lotnictwa Armii Stanów Zjednoczonych i astronauta George David „Zambo” Zamka, z pochodzenia Polak. Pomiędzy 23 października – 7 listopada 2007 roku odbył lot na pokładzie wahadłowca Discovery. Natomiast 8–21 lutego 2010 roku pełnił funkcję dowódcy wyprawy wahadłowca Endeavour.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na walbrzych.naszemiasto.pl Nasze Miasto