Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dolny Śląsk ma 50 procent zaszczepionych. ,,To zbyt wolno. Tempo może przyspieszyć, kiedy wzrosną zakażenia''

Magdalena Pasiewicz
Magdalena Pasiewicz
Szczepienia idą zbyt wolno, przekonują naukowcy. Kolejna fala pandemii może przyjść już za miesiąc
Szczepienia idą zbyt wolno, przekonują naukowcy. Kolejna fala pandemii może przyjść już za miesiąc fot: arkadiusz wojtasiewicz/polskapress
„Bardzo chciałbym wystąpić dzisiaj z ekstra pomysłem, który w Polsce i w Europie spowoduje, że szczepienia znacząco przyspieszą” - mówił wojewoda Dolnego Śląska, Jarosław Obremski na spotkaniu z mediami 29 czerwca. Nasz region przekroczył dziś 50 proc. osób w pełni zaszczepionych. „To zbyt wolno. Tempo pewnie przyspieszy, kiedy wzrosną zakażenia” - stwierdził wojewoda.
#szczepiMYgminy

Przeszło połowa Dolnoślązaków została zaszczepiona pełną dawką, wliczając w to również te jednodawkowe. Na spotkaniu z mediami wojewoda wyjaśniał, że to dobra wiadomość, bo w drugiej połowie osób niezaszczepionych są też osoby bardzo młode, które nie są priorytetem i na nie przyjdzie czas. Dobrą wiadomością jest również to, że zmniejszyła się ilość osób zaszczepionych tylko jedną dawką, obecnie jest to 3 proc.

- Wrocław ma czwarte miejsce w Polsce pod względem ilości zaszczepionych. Bardzo się cieszę, bo jest to największa aglomeracja. Jest to też miejsce, gdzie ludzie spotykają się ze sobą. Nie osiągnęliśmy jeszcze nawet 60 proc., więc do 67 proc. nam daleko - mówił Jarosław Obremski.

Ze statystyk wynika, że w samym Wrocławiu zaszczepiło się pełną dawką około 59,9 proc. osób. Odporność populacyjna, którą naukowcy przewidują po zaszczepieniu, to około 65 proc. społeczeństwa, a w przypadku wariantu Delty, to 85 proc. W ramach zachęty dla gmin, zorganizowano konkurs szczepionkowy. Dla każdej gminy, która przekroczy 67 proc. zaszczepionych, przewidziano wypłatę 100 000 tysięcy złotych.

Wojewoda zwracał uwagę na dużo większą ilość zaszczepionych osób w dużych miastach i w gminach przylegających. Podkreślał, że w miastach jest większy przepływ informacji i ludzi którzy, choć mieszkają poza granicami dużych miast, to tu mają pracę czy spotykają się ze znajomym. Większa ilość szczepień występuje również w tych ,,bogatszych regionach''. Z przedstawionych statystyk wynika, że dawne miasta wojewódzkie również mają dobre wyniki szczepień, natomiast małe miasteczka i regiony wiejskie - wyniki mają bardzo złe. Ta tendencja występuje w całej Polsce.

Wśród setki gmin, z największą ilością szczepień na terenie Polski, tylko pięć gmin znajduje się na Dolnym Śląsku. Są to wszystkie gminy przylegające do Wrocławia oraz Szczawno Zdrój. Gminy z najlepszymi wynikami szczepień to Wrocław i Kobierzyce, Długołęka, Jelenia Góra, Karpacz, Lubań, Cieszyn oraz Kamienna Góra.

Jarosław Obremski przedstawił szczepienia w poszczególnych grupach wiekowych:

  • 12-19 lat - Wrocław i Kobierzyce 45 proc.
  • 20-39 lat - Wrocław 73%, Kobierzyce 71%
  • 40-59 lat - Wrocław 51 %, Kobierzyce 43
  • 60-79 lat - Zagrodno 79%, Kobierzyce 78%, Chojnów 77%
  • Ponad 80 lat - Karpacz prawie 100 %, Mietków 96 %
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wybory Losowanie kandydatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto