Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Chcesz mieć sokoli wzrok? Patrz uważnie, co ląduje na twoim talerzu!

R.S.
Jak brzmi jedno z najczęściej powtarzanych zaleceń lekarskich? „Proszę zdrowo się odżywiać!”. Słyszymy je od wczesnego dzieciństwa i tak nam spowszedniało, że często je… lekceważymy. Tymczasem – i wiele lat temu dowiedli to naukowcy ponad wszelką wątpliwość – dieta ma naprawdę kluczowy wpływ na to, jak się czujemy i jak funkcjonują nasze narządy – w tym narząd wzroku. Więcej na temat wpływu żywienia mówią specjaliści z M-MED Centrum Okulistycznego we Wrocławiu.

Umówmy się – oczy nie mają dziś lekko. W przeciwieństwie do naszych przodków, nie kładziemy się spać z kurami, ale wiele godzin spędzamy przy sztucznym świetle, w dodatku zapatrzeni w małe ekrany smartfonów i tabletów. Pracujemy przy komputerze w klimatyzowanym czy mocno ogrzewanym pomieszczeniu, a później wracamy do domu w smogu, który późną jesienią i zimą unosi się w większości polskich miast.
- Ten mix sprawia, że oczy się buntują. Zaczyna się niewinnie: od sporadycznego pieczenia czy zaczerwienienia, ale może skończyć na groźnych schorzeniach. Może, choć nie musi. Lekarze bardzo często mówią pacjentom, że potrzebują ich wsparcia, bo bez nich całe leczenie albo się nie powiedzie, albo nie przyniesie tak dobrych efektów, jakby mogło. Mówiąc o wsparciu mamy na myśli m.in. odpowiednią dietę- wyjaśniają lekarze z M-MED Centrum Okulistycznego.

Beta-karoten – twój sprzymierzeniec
Co zatem powinno lądować na naszych talerzach, by oczy – w tych trudnych warunkach – otrzymały od nas wsparcie? Przede wszystkim warzywa i owoce bogate w witaminę A i beta-karoten, który jest silnym antyoksydantem i który zwalcza wolne rodniki.

- Trzeba z nimi walczyć, bo one walczą z naszym wzrokiem, uszkadzając go. Beta-karoten, a właściwie jego zbyt mała podaż, może mieć też przełożenie na tzw. kurzą ślepotę, zespół suchego oka, a nawet poważnych problemów z rogówką – ostrzegają eksperci.

W parze z witaminą A zawsze powinna iść witamina C – wzmacniająca ściany krwionośne oczu i niezbędna do syntezy kolagenu oraz witamina E, która pomaga w przyswajaniu beta-karotenu. Gdzie szukać tych trzech sprzymierzeńców wzroku? Witamina A ukryta jest w żółtych, pomarańczowych oraz czerwonych warzywach i owocach (m.in. marchew, pomidory czy brzoskwinie), a także szpinaku, natce pietruszki, sałacie czy wątróbce. W witaminę E bogate są orzechy, oleje roślinne i pestki słonecznika, z kolei z witaminą C będzie nam po drodze, gdy w dietę włączymy cytrusy, kiszonki, cebulę czy jabłka.

Minerały też ważne
Witaminy to jednak nie wszystko – zdrowe oczy muszą dostać swoją porcję minerałów. Jakich? Lekarze okuliści M-MED Centrum Okulistycznego podkreślają szczególne znaczenie cynku, miedzi, selenu i manganu, przy czym dwa pierwsze są kluczowe, bo zapobiegają uszkodzeniom komórek w siatkówce poprzez – znów – ograniczenie efektu wolnych rodników, które nieodwracalnie niszczą siatkówkę i nerw wzrokowy. Z tych względów do codziennej diety warto włączyć ryby, jaja, pełnoziarniste pieczywo, brązowy ryż i chude mięso.

Jagody pomogą osobom krótkowzrocznym
Oczy odwdzięczą się nam dobrą formą, gdy pokochamy owoce jagodowe – zwłaszcza borówkę czernicę. Wszystko dzięki zawartym w niej antocyjanach, które – jak udowodnili specjaliści – nie tylko stawiają opór wolnym rodnikom, ale też naprawiają szkody przez nie wyrządzone. - Antocyjany mają też inne, świetne właściwości – poprawiają na przykład jakość widzenia osób krótkowzrocznych – podkreślają specjaliści M-MED.

Nie żałuj sobie żółtek
Świetnymi antyoksydantami są też luteina i zeaksantyna – dwa barwniki, które naturalnie występują m.in. w żółtku, i które również chronią przed uszkodzeniem siatkówki. Luteinę
znajdziemy w jarmużu, szpinaku, natce, sałacie, a zeaksantynę – m.in. w nektarynkach, awokado i agreście. - Jedząc te produkty dbamy nie tylko o oczy, ale także wyostrzamy pamięć i poprawiamy cerę- dodaje pielęgniarka M-MED Centrum Okulistycznego.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Co włożyć, a czego unikać w koszyku wielkanocnym?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto