Boguszów-Gorce: Sprawa korupcji wyborczej zatacza coraz większe kręgi

Artur Szałkowski
Artur Szałkowski
W Prokuraturze Okręgowej w Świdnicy prowadzone jest śledztwo w sprawie korupcji wyborczej w Boguszowie-Gorcach
W Prokuraturze Okręgowej w Świdnicy prowadzone jest śledztwo w sprawie korupcji wyborczej w Boguszowie-Gorcach Dariusz Gdesz
Prokuratura Okręgowa w Świdnicy zwraca się do wszystkich osób posiadających wiedzę na temat korupcji podczas wyborów samorządowych w Boguszowie-Gorcach w 2018 r. o zgłaszanie informacji na ten temat.

– W związku z nadzorowanym przez Prokuraturę Okręgowa w Świdnicy śledztwem w sprawie PO I Ds.168.2018, dotyczącym między innymi korupcji wyborczej podczas wyborów samorządowych w Gminie Boguszów-Gorce jesienią 2018 roku, informujemy, że wobec osób, które dobrowolnie zgłoszą się do Prokuratury Okręgowej w Świdnicy lub Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu Wydział do Walki z Korupcją i ujawnią okoliczności popełnienia wymienionych wyżej czynów może być zgodnie z przepisem art. 250a § 4 k.k. zastosowane nadzwyczajne złagodzenie kary, bądź też Sąd może odstąpić od wymierzenia kary – mówi prokurator Tomasz Orepuk, rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Świdnicy.

Sprawa korupcji wyborczej w Boguszowie-Gorcach została ujawniona w lutym 2019 r. Wówczas to zarzuty w sprawie usłyszało w Prokuraturze Okręgowej w Świdnicy dwóch mężczyzn. Jeden miał kupować głosy, a drugi sprzedawać w zamian za korzyść majątkową w postaci alkoholu. Obaj mężczyźni usłyszeli zarzut z Art. 250 Kodeksu karnego: Kto, przemocą, groźbą bezprawną lub przez nadużycie stosunku zależności, wywiera wpływ na sposób głosowania osoby uprawnionej albo zmusza ją do głosowania lub powstrzymuje od głosowania, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.

Już wtedy śledczy podkreślali, że sprawa ma charakter rozwojowy, ale nie ujawniali jej szczegółów dla dobra prowadzonego postępowania. Na razie oficjalnie tylko wiadomo, że do końca czerwca zarzuty w sprawie usłyszało już pięć osób. Sprawa korupcji wyborczej w Boguszowie-Gorcach „wypłynęła” krótko po aresztowaniu Jacka C. - burmistrza miasta. Jacek C. został zatrzymany przez policjantów z Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu w swoim gabinecie w boguszowskim ratuszu 19 grudnia 2018 r. Przyjmował akurat korzyść majątkową w wysokości 50 tys. zł od prywatnego przedsiębiorcy, który na zlecenie władz miasta dokonywał wymiany oświetlenia ulicznego. Jacek C. usłyszał w Prokuraturze Okręgowej w Świdnicy trzy zarzuty: przyjęcia korzyści majątkowej, płatnej protekcji oraz niegospodarności i wyrządzenia nią szkody majątkowej w kwocie ponad 4 mln zł na szkodę gminy Boguszów-Gorce. Jackowi C. grozi kara do 10 lat pozbawienia wolności.

W areszcie śledczym burmistrz Boguszowa-Gorc przebywa od grudnia 2018 r. W marcu Sąd Okręgowy w Świdnicy przychylił się do wniosku Prokuratury Okręgowej w Świdnicy i przedłużył tymczasowy areszt dla Jacka C. o kolejne 3 miesiące. Natomiast w czerwcu sąd przychylił się do wniosku prokuratury po raz kolejny i przedłużył burmistrzowi areszt o kolejne 3 miesiące. Tym razem do 15 września 2019 r. Śledczy wyjaśniają, że sprawa ma charakter rozwojowy. Zajmuje się nią specjalnie do tego powołana grupa. Tworzy ją 5 funkcjonariuszy Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu, którzy prowadzą czynności pod nadzorem prokuratora.

Przed aresztowaniem Jacek C. przepracował w Urzędzie Miejskim w Boguszowie-Gorcach zaledwie miesiąc. Na urząd burmistrza został zaprzysiężony 20 listopada 2018 r. Został wybrany w II turze wyborów samorządowych uzyskując 2 726 głosów (53,3 proc.) na jego kontrkandydatkę oddano 2 388 głosów (46,7 proc.). W trakcie poprzedniej kadencji samorządowej (2014-2018) Jacek C. pełnił funkcję starosty powiatu wałbrzyskiego. Do Rady Miejskiej Boguszowa-Gorc Jacek C. wprowadził 7 radnych, którzy startowali z jego komitetu wyborczego. Natomiast w kadencji samorządowej 2014-2018 Jacek C. pełnił funkcję starosty powiatu wałbrzyskiego.

500+. Będzie zmiana okresu rozliczeniowego

Wideo

Dodaj ogłoszenie