Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Boguszów-Gorce: Radna podobnie jak burmistrz trafiła do aresztu śledczego

Redakcja
Jacek C. burmistrz Boguszowa-Gorc przebywa w areszcie od grudnia 2018 r. Natomiast Urszula Anna M., radna Boguszowa-Gorc została tam umieszczona 4 lipca
Jacek C. burmistrz Boguszowa-Gorc przebywa w areszcie od grudnia 2018 r. Natomiast Urszula Anna M., radna Boguszowa-Gorc została tam umieszczona 4 lipca Paweł Gołębiowski
Decyzją Sądu Rejonowego w Świdnicy wobec Urszuli Anny M., radnej Boguszowa-Gorc został zastosowany środek zapobiegawczy w postaci aresztu na okres 2 miesięcy. Kobieta usłyszała zarzuty związane z korupcją wyborczą, ale nie przyznaje się do winy.

Z naszych nieoficjalnych informacji wynika, że zatrzymanie Urszuli Anny M., radnej Boguszowa-Gorc miało miejsce w środę (3 lipca). Dokonali go funkcjonariusze z Wydziału do Walki z Korupcją Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu.

– Zatrzymana osoba usłyszała zarzut związany z korupcją wyborczą, za co grozi kara pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5. Osoba ta nie przyznała się do zarzucanego czynu. W związku z tym, że istniało ze strony tej osoby wysokie prawdopodobieństwo mataczenia w sprawie, w czwartek (4 lipca) Sąd Rejonowy w Świdnicy zastosował wobec niej środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztu na okres 2 miesięcy – mówi prokurator Tomasz Orepuk, rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Świdnicy.

W sobotę (29 czerwca) Prokuratura Okręgowa w Świdnicy opublikowała informacje o wielowątkowym postępowaniu dotyczącym podejrzenia przestępstw w samorządzie Boguszowa-Gorc. Dotyczą one m.in. korupcji wyborczej. Oto pełna treść tej informacji:

W związku z nadzorowanym przez Prokuraturę Okręgowa w Świdnicy śledztwem w sprawie PO I Ds.168.2018, dotyczącym między innymi korupcji wyborczej podczas wyborów samorządowych w Gminie Boguszów-Gorce jesienią 2018 roku, informujemy, że wobec osób, które dobrowolnie zgłoszą się do Prokuratury Okręgowej w Świdnicy lub Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu Wydział do Walki z Korupcją i ujawnią okoliczności popełnienia wymienionych wyżej czynów może być zgodnie z przepisem art. 250a § 4 k.k. zastosowane nadzwyczajne złagodzenie kary, bądź też Sąd może odstąpić od wymierzenia kary.

Sprawa korupcji wyborczej w Boguszowie-Gorcach została ujawniona w lutym 2019 r. Wówczas to zarzuty w sprawie usłyszało w Prokuraturze Okręgowej w Świdnicy dwóch mężczyzn. Jeden miał kupować głosy, a drugi sprzedawać w zamian za korzyść majątkową w postaci alkoholu. Obaj mężczyźni usłyszeli zarzut z Art. 250 Kodeksu karnego: Kto, przemocą, groźbą bezprawną lub przez nadużycie stosunku zależności, wywiera wpływ na sposób głosowania osoby uprawnionej albo zmusza ją do głosowania lub powstrzymuje od głosowania, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5. Na koniec pierwszego tygodnia lipca zarzuty w sprawie korupcji wyborczej w Boguszowie-Gorcach, łącznie ze wspomnianą radną usłyszało już sześć osób.

Już wtedy śledczy podkreślali, że sprawa ma charakter rozwojowy, ale nie ujawniali jej szczegółów dla dobra prowadzonego postępowania. Na razie oficjalnie tylko wiadomo, że do końca czerwca zarzuty w sprawie usłyszało już pięć osób. Sprawa korupcji wyborczej w Boguszowie-Gorcach „wypłynęła” krótko po aresztowaniu Jacka C. - burmistrza miasta. Jacek C. został zatrzymany przez policjantów z Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu w swoim gabinecie w boguszowskim ratuszu 19 grudnia 2018 r. Przyjmował akurat korzyść majątkową w wysokości 50 tys. zł od prywatnego przedsiębiorcy, który na zlecenie władz miasta dokonywał wymiany oświetlenia ulicznego. Jacek C. usłyszał w Prokuraturze Okręgowej w Świdnicy trzy zarzuty: przyjęcia korzyści majątkowej, płatnej protekcji oraz niegospodarności i wyrządzenia nią szkody majątkowej w kwocie ponad 4 mln zł na szkodę gminy Boguszów-Gorce. Jackowi C. grozi kara do 10 lat pozbawienia wolności.

W areszcie śledczym burmistrz Boguszowa-Gorc przebywa od grudnia 2018 r. W marcu Sąd Okręgowy w Świdnicy przychylił się do wniosku Prokuratury Okręgowej w Świdnicy i przedłużył tymczasowy areszt dla Jacka C. o kolejne 3 miesiące. Natomiast w czerwcu sąd przychylił się do wniosku prokuratury po raz kolejny i przedłużył burmistrzowi areszt o kolejne 3 miesiące. Tym razem do 15 września 2019 r. Śledczy wyjaśniają, że sprawa ma charakter rozwojowy. Zajmuje się nią specjalnie do tego powołana grupa. Tworzy ją 5 funkcjonariuszy Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu, którzy prowadzą czynności pod nadzorem prokuratora.

Przed aresztowaniem Jacek C. przepracował w Urzędzie Miejskim w Boguszowie-Gorcach zaledwie miesiąc. Na urząd burmistrza został zaprzysiężony 20 listopada 2018 r. Został wybrany w II turze wyborów samorządowych uzyskując 2 726 głosów (53,3 proc.) na jego kontrkandydatkę oddano 2 388 głosów (46,7 proc.). W trakcie poprzedniej kadencji samorządowej (2014-2018) Jacek C. pełnił funkcję starosty powiatu wałbrzyskiego. Do Rady Miejskiej Boguszowa-Gorc Jacek C. wprowadził 7 radnych, którzy startowali z jego komitetu wyborczego.

od 12 lat
Wideo

Protest w obronie Parku Śląskiego i drzew w Chorzowie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na boguszowgorce.naszemiasto.pl Nasze Miasto