Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

26 milionów zostaje w kasie miasta!

Sylwia Królikowska
Wałbrzych nie zapłaci Spółce Restrukturyzacji Kopalń 21 mln zł. Sąd Apelacyjny oddalił 14 czerwca 2016 r. apelacje SRK. W sumie spółka dochodziła od gminy, z odsetkami, 26 mln zł.

- Orzeczeniem tym prawomocnie rozstrzygnięto kilkunastoletni spór o zwrot rzekomej nadpłaty podatku od nieruchomości na rzecz Gminy Wałbrzych. Sąd Apelacyjny, podobnie jak rozpoznający wcześniej sprawę Sąd Okręgowy w Świdnicy, w pełni podzielił stanowisko prezentowane w tej sprawie przez Prezydenta Wałbrzycha, który mimo szeregu wcześniejszych niekorzystnych dla Gminy rozstrzygnięć sądów administracyjnych konsekwentnie sprzeciwiał się uznaniu zasadności roszczeń SRK, następcy prawnego wałbrzyskich kopalń węgla, względem Gminy Wałbrzych – wyjaśnia Arkadiusz Grudzień, rzecznik prasowy prezydenta Wałbrzycha.

Spółka Restrukturyzacji Kopalń w Bytomiu domagała się od miasta ponad 21 mln zł. To pieniądze, które gmina Wałbrzych pobrała w drugiej połowie lat 90. od działającej wówczas jeszcze w mieście kopalni, tytułem podatku od podziemnych wyrobisk oraz narosłe od tej kwoty odsetki. W drugiej połowie lat 90. ówczesne władze Wałbrzycha uznały, że działająca w mieście kopalnia musi płacić gminie ten podatek. Wysokość należności wraz z odsetkami wyniosła 10,3 mln zł. Kopalnia poszła ze sprawą do Samorządowego Kolegium Odwoławczego. Nim sprawa została rozstrzygnięta przez SKO, gmina pieniądze wyegzekwowała. Było zagrożenie, że niepotrzebnie się pospieszyła. W 2001 r. Naczelny Sąd Administracyjny uznał, że podatek od podziemi się gminie nie należał. Trzeba więc było pieniądze zwrócić. W tym czasie ostatnia wałbrzyska kopalnia już jednak nie istniała. Dlatego bój o odzyskanie pieniędzy rozpoczęła Spółka Restrukturyzacji Kopalń. Gmina nie zostawała dłużna i również rozpoczęła walkę, oczywiście o to, by pobranego podatku wraz z odsetkami nie oddawać.
Od 2006 r. kiedy SRK zaczęło domagać się pieniędzy, władze Wałbrzycha konsekwentnie stały na stanowisku, że kwoty tej nie należy płacić.

od 12 lat
Wideo

Umowa pomiędzy PKP a Budimexem

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na boguszowgorce.naszemiasto.pl Nasze Miasto