Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wałbrzych: Zmarł Janusz Seńczuk, wieloletni prezes fabryki Camela

Artur Szałkowski
Janusz Seńczuk 1933-2018
Janusz Seńczuk 1933-2018 Dariusz Gdesz
Nie żyje Janusz Seńczuk - Zasłużony dla Powiatu Wałbrzyskiego, wieloletni dyrektor, a następnie prezes cenionej na całym świecie Fabryki Wkładów Odzieżowych Camela S.A. z siedzibami w Wałbrzychu i w Mieroszowie. Miał 85 lat.

Pogrzeb Janusza Seńczuka odbędzie się w sobotę (22 grudnia) o godz. 14 na Cmentarzu Komunalnym w Wałbrzychu przy ul. Żeromskiego. Zostanie pochowany obok ukochanej żony.

W piątek (7 grudnia) w wałbrzyskim szpitalu, w wieku 85 lat zmarł Janusz Seńczuk - Zasłużony dla Powiatu Wałbrzyskiego, wieloletni dyrektor, a następnie prezes cenionej na całym świecie Fabryki Wkładów Odzieżowych Camela S.A. z siedzibami w Wałbrzychu i w Mieroszowie.

Janusz Seńczuk urodził się w 1933 r. we Lwowie, jego rodzice byli nauczycielami. Po zakończeniu II wojny światowej trafiłz rodziną najpierw do Bytomia, a następnie w połowie lat 50. do Częstochowy. Ciekawostką związaną z tym okresem życia Janusza Seńczuka jest to, że w Bytomiu zaczął trenować piłkę nożną. Karierę piłkarską kontynuował po przeprowadzce do Częstochowy w miejscowym klubie Skra. Tam także pracował na kierowniczym stanowisku w Częstochowskich Zakładach Przemysłu Lniarskiego „Warta” i studiował na Politechnice Częstochowskiej.

W wieku 32 lat został oddelegowany służbowo do Wałbrzyskich Zakładów Przemysłu Lniarskiego, które produkowały m.in.: obrusy, ręczniki i prześcieradła. Przestarzałe wyposażenie fabryki nie gwarantowało wówczas wysokiej jakości produktów zakładu. Misję ratowania zakładu powierzono Januszowi Seńczukowi. Tak w 2012 r. w wywiadzie udzielonym naszej redakcji wspominał swoje początki w Wałbrzychu.

– W listopadzie 1965 roku władze zjednoczenia przeniosły mnie z Zakładów Przemysłu Lniarskiego „Warta” w Częstochowie do Wałbrzycha. Miałem dwa lata na sprawdzenie, czy w tę fabrykę warto inwestować. Wybrano mnie, bo na wcześniej zajmowanych stanowiskach nie stroniłem od innowacji – wspominał Janusz Seńczuk.

Zakład składał się wówczas z dwóch tkalni oraz roszarni w Mieroszowie, oraz przędzalni lniarskiej w Wałbrzychu. Młody inżynier Janusz Seńczuk został zastępcą dyrektora ds. produkcji. Pierwszą decyzją, którą podjął było zaangażowanie nowej, ale doświadczonej kadry kierowniczej. Zatrudniani pochodzili z zakładów lniarskich z Dolnego Śląska i z Żyrardowa.

– Następnie zaczęliśmy planować wymianę wszystkich maszyn pracujących na wałbrzyskiej przędzalni. Inwestycję rozpoczęliśmy w 1968 roku i trwała ona cztery lata – mówił Janusz Seńczuk.

Wałbrzyskiemu zakładowi, przemianowanemu później na Camelę dyrektorował, a następnie prezesował do 2012 r. Wówczas przeszedł na zasłużoną emeryturę. Później pełnił jeszcze funkcję w radzie nadzorczej zakładu. W 2006 r. Rada Powiatu Wałbrzyskiego uhonorowała go tytułem Zasłużony dla Powiatu Wałbrzyskiego.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na walbrzych.naszemiasto.pl Nasze Miasto