Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Od września będzie można podziwiać panoramę Głuszycy z wieży kościoła (ZDJĘCIA)

Artur Szałkowski
Po remoncie oddano do użytku wieżę kościoła pw. NMP Królowej Polski w Głuszycy, na której utworzono punkt widokowy
Po remoncie oddano do użytku wieżę kościoła pw. NMP Królowej Polski w Głuszycy, na której utworzono punkt widokowy Dariusz Gdesz
W niedzielę (19 sierpnia) biskup Ignacy Dec poświęcił wieżę kościoła pw. NMP Królowej Polski w Głuszycy. Została wyremontowana przy wsparciu funduszy unijnych. Będzie można podziwiać z niej panoramę miasta i okolic.

Wieża kościoła została wyremontowana w ramach wspólnego projektu zrealizowanego przez gminę Głuszyca we współpracy z parafią pn. „Udostępnienie turystyczne wieży kościoła pw. Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski w Głuszycy”. Realizacja projektu pochłonęła kwotę ponad 950 tys. zł, z tego ponad 800 tys. zł gmina Głuszyca pozyskała ze środków przyznanych Aglomeracji Wałbrzyskiej w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Dolnośląskiego na lata 2014-2020. Pozostałą część stanowi wkład własny.

W ramach projektu wieża kościelna została odnowiona i zabezpieczona oraz dostosowana do pełnienia funkcji wieży widokowej. Odrestaurowano elewację zewnętrzną oraz wykonano remont wnętrza wieży wraz z częściową wymianą schodów. W wieży umieszczone zostały tablice, na których znalazły się reprodukcje starych rycin i zdjęć oraz informacje o historii Głuszycy i okolic. Zainstalowano także multimedialną sieć sensorową, która umożliwia turystom pobranie na przenośne urządzenia mobilne informacji o obiekcie, okolicy i historii. Poza tym za pośrednictwem internetu można śledzić obraz z kamer umieszczonych na wieży. Jest dostępny pod tym adresem: Obraz z kamer na wieży kościoła w Głuszycy.

W ramach inwestycji, dzięki funduszom pochodzącym od parafian i sponsorów, wyremontowany został dach zabytkowego kościoła NMP Królowej Polski. Przedsięwzięcie zostało objęte programem usuwania azbestu, na który gmina Głuszyca zdobyła dofinansowanie z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Według zapowiedzi władz Głuszycy, punkt widokowy utworzony na wieży kościoła ma zostać udostępniony już na początku września. W maju 2017 r. w trakcie remontu wieży, umieszczono w jej konstrukcji tzw. kapsułę czasu. Umieszczono w niej m.in. aktualne informacje o Głuszycy: zdjęcia, wiadomości przygotowane przez miejscowych uczniów i przedszkolaków, czy wydawnictwa promocyjne gminy, a także aktualne wydania lokalnej prasy, w tym Panoramy Wałbrzyskiej i Gazety Wrocławskiej. Fotorelację z tego wydarzenia możecie zobaczyć tutaj.

O wieży i kościele NMP Królowej Polski w Głuszycy - informacja przygotowana przez Grzegorza Czepila

Dolny Śląsk w latach 1618-1648 stał się krwawym teatrem wojny trzydziestoletniej, której podłożem były m.in. spory wyznaniowe pomiędzy władcami ówczesnej Europy. Pokój westfalski kończący ten konflikt uznawał katolicyzm, luteranizm i kalwinizm jako legalne wyznania w księstwach Rzeszy. Warunki pokoju nakazywały protestantom zwrot kościołów wybudowanych przez katolików, a przejętych w okresie reformacji. Dotyczyło to również kościoła w Głuszycy Górnej, który podobnie jak kościół w Sierpnicy po okresie 120 lat użytkowania został oddany.
W 1654 r. Śląsk pozostawał we władzy katolickiego cesarza Ferdynanda III. Ten jednak pod naciskiem monarchii szwedzkiej wyraził zgodę na budowę na terenie Śląska trzech kościołów ewangelickich - w Jaworze, Głogowie i Świdnicy. Do naszych czasów przetrwały kościoły w Jaworze i Świdnicy wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Po zajęciu Śląska przez Fryderyka Wielkiego w 1741 r. protestanci z terenu obecnej gminy Głuszyca uzyskali prawo do budowy własnego kościoła. W dniu 28 grudnia hrabia Konrad Ernst Maksymilian Hochberg uzyskał koncesję na budowę kościołów w Wałbrzychu, Boguszowie, Mieroszowie, Szczawnie i Głuszycy. Na ten cel przeznaczył należące do siebie tereny.
W dniu 15 stycznia 1742 r. poświęcono plac pod budowę kościoła wraz ze szkołą i domem pastora. Pierwotnie kościół, szkoła parafialna, jak i dom pastora zostały wzniesione w technologii szachulcowej, czyli tzw. muru pruskiego. Prace pod nadzorem miejscowego mistrza ciesielskiego rozpoczęto na początku maja, a już 24 czerwca 1742 r. odprawiono pierwszą mszę. Do 1763 r. kościół nie posiadał wieży. Wieża z zegarem została zamontowana na środku dachu, a po roku w jej wnętrzu zamontowano trzy dzwony. Po 50 latach użytkowania okazało się, że w wyniku wibracji wieża uległa znacznemu uszkodzeniu i grozi zawaleniem. Wibracje doprowadziły także do znacznych uszkodzeń w samej konstrukcji kościoła.
W 1801 r. zdecydowano o rozbiórce wieży i budowie nowej murowanej. Przeprowadzona zbiórka pieniędzy pozwoliła w 1804 r. na rozpoczęcie prac przy budowie wieży, która z przerwą w latach 1806-1807 spowodowaną wojnami napoleońskimi została ostatecznie ukończona w 1809 r., o czym informuje napis MDCCCIX. W 1832 r. na całym kościele wymieniono gonty dachowe, ale już w 1840 r. ze względy na pogarszający się stan techniczny przystąpiono do przebudowy całej konstrukcji. Prace prowadzono etapami, zastępując kolejne ściany z muru pruskiego solidnym kamiennym murem. Co ciekawe cały czas odprawiano nabożeństwa. W kolejnych latach przebudowano szkołę parafialną - dom nr 83 i dom pastora – dzisiejszy Komisariat Policji.
Kościół został zaprojektowany na 1300 miejsc siedzących, pierwsze organy zostały zainstalowane w 1752 r. Od czasów I wojny światowej kościół posiada oświetlenie elektryczne. W 1927 r. zakupiono nowe organy, a w 1928 r. w kruchcie kościoła zainstalowano tablice pamiątkowe ku czci parafian, którzy polegli na frontach I wojny światowej. Kościół do 1947 r. był w posiadaniu ewangelików, a po wysiedleniu ludności niemieckiej został przejęty przez parafię katolicką. Ze względu na zły stan techniczny władze cywilne początkowo planowały rozbiórkę kościoła, w związku z tym część wyposażenia, czyli organy i dzwony zostały zdemontowane i sprzedane. Organy trafiły do Bazyliki Narodzenia NMP w Wiślicy. Dalsze losy dzwonów czekają na wyjaśnienie.
Dzwony, które są dziś zainstalowane na wieży, pochodzą z kaplicy cmentarnej w Jugowicach. W 1954 r. w kościele w Głuszycy Górnej poświecono, a następnie uroczystą procesją przeniesiono i zainstalowano na ołtarzu obraz Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski. Po długotrwałym remoncie w 1960 r. arcybiskup Kominek poświęcił kościół. W wyniku przeróbek zlikwidowano na II piętrze balkon za ołtarzem i loże honorowe na I piętrze. W 1962 r. podczas kolejnej wizytacji arcybiskup udzielił sakramentu bierzmowania i poświecił nowe organy zakupione ze zbiórek parafian. Wszyscy uczestnicy tych uroczystości otrzymali pamiątkowe zdjęcie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wielki Piątek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na walbrzych.naszemiasto.pl Nasze Miasto