Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

CKiT w Walimiu z dofinansowaniem Muzeum Historii Polski (ZDJĘCIA)

Artur Szałkowski
Część unikatowych fotografii Filipa Rozbickiego, który utrwalił na kliszy codzienne życie w powojennym Walimiu
Część unikatowych fotografii Filipa Rozbickiego, który utrwalił na kliszy codzienne życie w powojennym Walimiu Filip Rozbicki
Muzeum Historii Polski po raz dziesiąty przyznało dofinansowania w ramach programu Patriotyzm Jutra, realizowanym ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Wśród wybranych projektów, jest przygotowany przez CKiT w Walimiu.

Program Patriotyzm Jutra ma na celu odkrywanie, dokumentowanie i upowszechnianie wiedzy z zakresu historii Polski. Wspiera także inicjatywy angażujące społeczności w działania poświęcone pielęgnowaniu i promowaniu lokalnego dziedzictwa i kultury. Wśród 144 projektów z całego kraju, którym przyznano dofinansowanie, jest zadanie pt. Ludzie z klisz przygotowane przez Centrum Kultury i Turystyki w Walimiu.

W ramach projektu zostaną przeprowadzone warsztaty pt. Ludzie z klisz - historia powojennych osadników w Górach Sowich. W zajęciach wezmą udział uczniowie szkół podstawowych z Walimia, Wałbrzycha, Świdnicy i Dzierżoniowa. Warsztaty będzie prowadził Łukasz Kazek - pasjonat historii regionu, dziennikarz, konsultant historyczny przy spektaklu muzycznym pt. Polska 120 przygotowanym przez Teatr Lalki i Aktora w Wałbrzychu oraz filmu dokumentalnego pt. Ludzie z klisz.

Podsumowaniem warsztatów będzie wystawa fotografii pt. 100 zdjęć na 100-lecie Niepodległości, która zostanie zorganizowana w Centrum Kultury i Turystyki w Walimiu oraz wydanie 450 szt. albumu pt. Ludzie z klisz. Na wystawie oraz w albumie znajdą się fotografie wykonane przez nieżyjącego już Filipa Rozbickiego, który był jednym z pierwszych po wojnie polskich osadników w Walimiu. Filip Rozbicki był również organistą w miejscowym kościele oraz utalentowanym fotografem - amatorem. Odkryte przez przypadek po jego śmierci fotografie, na których utrwalał codzienne życie w Walimiu na przełomie lat 40. i 50. są obecnie bezcennym źródłem informacji o tym okresie w dziejach miasta.

Wystawa oraz album będą zwieńczeniem niesamowitej historii, która sprawiła, że lokalna społeczność spojrzała na swoje życie wstecz ze wzruszeniem, ale także zastanowieniem się nad przyszłością. Album i zamieszczone w nim zdjęcia wraz z opisami i komentarzem będą wspaniałym upamiętnieniem powojennych dziejów Walimia.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na walbrzych.naszemiasto.pl Nasze Miasto